Американски лекар, заразен със смъртоносния вирус ебола, е отпътувал от африканската държава Либерия за Съединените щати в специално оборудван самолет, съобщи в събота ръководителя на благотворителната организация, за която работи медикът.
По този начин бактерията на Ебола за първи път ще стъпи на американска почва, изтъкват световните агенции. Световни здравни специалисти предупреждават, че епидемията се разпространява твърде бързо и усилията за сдържането и овладяването й засега са безуспешни.
На борда на самолета е д-р Кент Брантли. Другият американски гражданин, който се е заразил с ебола – Нанси Райтбол, също ще пристигне в САЩ в началото на следващата седмица, защото специалният самолет може да пренася само по един пациент, предаде „Ройтерс”.
Самолетът с д-р Брантли ще кацне в база на военновъздушните сили в щата Джорджия и ще бъде настанен в специална изолирана стая в Университетската болница „Емъри” в Атланта. Това е една от само четири здравни институции на територията на САЩ, които са оборудвани за лечението на такъв тип пациенти, коментира пред NBC д-р Брус Рибнър от екипа, който ще поеме д-р Брантли.
Лечението му ще се провежда под наблюдението на Центъра за контрол на заразните болести и Държавния департамент.
Държавният департамент на САЩ се опита да успокои американците, притеснени от завръщането на двамата лекари в САЩ, заразили се по време на мисията си в Африка. Двамата медици, се връщат от Либерия, за да получат достъп до по-качественото медицинско обслужване в САЩ. „Това са американци, които отидоха там, за да помогнат на пациенти с Ебола", заяви Томас Фрийдън, директор на Центъра по контрол на заразните заболявания. „Те заслужават най-добрите медицински грижи, които могат да получат, за да се опитат да се справят с тази инфекция", допълни той.
В самолета пациентът е поставен в специална найлонова камера. Тя се намира в найлонова палатка, в която обслужващите лекари влизат в специални скафандри, така че да нямат никакъв пряк допир със заразения.
Болничната стая на д-р Брантли също е изолирана. Близките му ще имат възможност за свиждане, но само през стъклена преграда.
Идеята за транспортирането на двамата пациенти в САЩ се посреща със смесени чувства от местните. Докато едни смятат идеята за лоша заради възможността от разпространение на опасния вирус, други изразяват пълно доверие на американските здравни власти.