След 12 дни мълчание на специална пресконференция изключеният от ДПС бивш лидер Лютви Местан даде заявка, че остава в политиката. Той подчерта също, че не приема мотивите и начина, по които беше отстранен от партията.

"Оставам в политиката, защото аз мога да бъда изключен от партията, но не мога да бъда изключен от идеите си", каза Местан. Няма да бъда уплашен, увери той.

Местан уточни, че в какви точно форми ще остане в политиката е въпрос на пряк продължаващ диалог. Ще слезем при избирателите и ще решим. България има нужда от ясен евроатлантически политически субект, отбеляза той.

Не приемам нито начина, нито мотивите, с които бях отстранен. Бях политически екзекутиран ритуално в най-ярките образци на сталинизма и на тоталитаризма – без право на последна дума, подчерта Местан.

Той разкри и пълната хронология по отиването си в турското посолство.

На следващия ден след речта на Доган по телефон ми бе намекнато чрез важен посредник, че най-вероятно ще ми бъде искана оставката. На 22 декември, вторник, посредникът съобщи, че тази оставка се очаква до края на деня, посочи той.

Снимка: Ладислав Цветков

След като отказах, се появи речта в медиите и в 19.26 часа пак по телефон ми бе съобщено, че охраната ми е свалена изцяло. Отварям външната врата и виждам, че охраняващият полицай събира багажа. За същата вечер имах уговорена среща с посланика на Турция за 20.30 часа, заяви Местан.

„Не ми остана нищо друго освен да звъня на най-високо ниво да питам дали имат информация за свалената ми охрана. Попитах президента Росен Плевнелиев, той не знаеше. Каза ми, че ще ми даде отговор на следващия ден, след като разговаря с компетентните органи. Моят проблем не беше следващият ден, а същата нощ", допълни той. 

"Нямаше с какво да се придвижа до посолството или да се придвижа по начин, който да осигури безопасността ми. Дали съм имал съмнения за своята безопасност - отговорът ми е категорично да. Обадих се в посолството да ми изпратят кола за предварително уговорената среща там. Възползвах се от времето си там по частен път да осигуря собствената си безопасност и тази на семейството ми. След известен престой успях да създам такава организация и ми се наложи ден-два да спя извън София при приятели", каза още бившият лидер на ДПС.

16 часа след снемането на охраната Местан е научил по телефона, че тя частично е възстановена. Той съобщи, че е прекарал в резиденцията няколко часа, докато си осигури безопасно място, на което да спи.

Местан уточни, че в момента не може да посочи при кого е бил, но рано или късно ще го направи.

Местан не пожела да разкрие конкретно кой е бил въпросният посредник, чрез когото му е поискана оставката, но на директния въпрос дали това е бил Делян Пеевски отговори: "Телефонни разговори не се доказват, но разчитам на вашия интелект да се сетите и мисля, че сте се сетили".

Снимка: Десислава Ризова

Той заяви, че не е бил допуснат на заседанието на Централния съвет на ДПС в Боянските сараи на 24 декември, на което беше взето решението да бъде изключен от движението.

Бившият лидер на ДПС беше категоричен, че декларацията му след свалянето на руския самолет не е гаф.

Декларацията е написана в една от стаите на парламентарната група на ДПС в Народното събрание и при написването й там имаше достатъчен брой колеги, в това число и от сегашната тричленка, която управлява ДПС, изтъкна Местан.

Конкретното съдържание на декларацията обаче той поясни, че не е съгласувал с Доган.

„Тази позиция ми се стори естествена за партия, която заявява, че е евроатлантическа. Не съм очаквал, че е възможно Доган да постави под съмнение правилността на тази декларация”, разкри Местан.

„Точно в този миг, в който тази декларация беше отречена с предшестващ анализ за растящата сила на Русия, пред мен се срина цял един свят, цяла една представа – и за човека, и за политиката, която той представлява”, призна още отлъченият екслидер на ДПС.

„Българският национален интерес е свързан с ЕС и НАТО. Ако от мен се иска да провеждам друга политика, мен ме няма и смятам, че правилно ме изключиха”, обяви той.

Отстраненият политически лидер заяви, че с водената от него политика като председател на ДПС се е опитвал да спаси движението от образа на проруска олигархична партия и да я разположи стабилно и перспективно в полето на евроатлантическите идеи и ценности. 

Той обясни, че стратегическата цел на всички политики, които е отстоявал, е била ДПС да се върне на власт през парадния вход. „Избирателят да се почувства на власт, а не свързаните с ДПС бизнес интереси, които и без това са на власт. Това бе възможно само ако политическото поле на ДПС се освободи от едни много опасни мини, устойчиви митологеми, с които бе обраснал публичният ни образ, а именно твърденията, че ДПС е етнокорпоративна партия, олигархична партия на руските интереси”, аргументира се Местан.

Той допълни, че е положил огромни усилия да „разминира това поле” и се определи като „наивен, романтичен сапьор”. Някъде преди Коледа стъпих на руска мина и знаете какво се случи, допълни Местан.

Снимка: Ладислав Цветков

ДПС е устроено така, че не може да понесе друг лидер освен Ахмед Доган и това е основният проблем за по-нататъшното функциониране на тази партия, убеден е Местан. „Бях посочен за лидер, нямам самочувствието, че съм избран за лидер, и посочилият реши, че с тази пионка е дотук и е време за отстраняването й”, посочи той.

В отговор на въпрос Местан изтъкна, че в последните 15-16 дни усеща болезнено „медийните бухалки” върху себе си. Няма да ме сломят и не е възможно никой да ме страхува”, подчерта той.

Местан беше на пресконференцията с депутатите Хюсеин Хафъзов, Мариана Хеоргиева и Айдоан Али. До него беше и съпругата му Ширин.

След отстраняването му той беше последван и от депутатите Венцислав Каймаканов и Шабанали Дурмуш.

Доскорошният шеф на ДПС-Кърджали Бахри Юмер също беше на пресконференцията.

***

В централната емисия новини беше допусната техническа грешка - като вместо напусналия ПГ на ДПС Шабанали Ахмед е показана снимката на друг депутат от ДПС Мустафа Ахмед, който остава член на ПГ на партията.