Народното събрание започна работа, след като имаше кворум в пленарната зала. Тази сутрин се регистрираха 205 депутати. Очаква се да започнат дебатите по втория вот на недоверие към правителството на Пламен Орешарски, внесен от ГЕРБ. Този път хората ба Бойко Борисов атакуват регионалното развитие и инфраструктурата.

В залата се появиха както депутатите от ГЕРБ, така и тези от „Атака”. Волен Сидеров снощи се е върнал заедно с Десислав Чуколов от Виена, където имали среща с Партията на свободата.

„Ще участваме в дебатите. Нито бягаме, нито се крием”, заяви лидерът на националистите. При предишния вот се оказа, че 21 души от „Атака” няма да присъстват в НС, защото имали планирано посещение в Брюксел. Там депутатите успяха да пуснат писмо в пощата на ЕНП и да сътворят скандал в брюкселски ресторант, за който отричат.

„Това правителство не го подкрепяме, ние сме коректив. Но вотът на ГЕРБ е демагогия. ГЕРБ, ДПС и БСП играят комбина”, заяви Волен Сидеров. Повод за думите му е фактът, че трите партии не приеха предложението на „Атака” границата ни да бъде затворена за бежанци.

„Те си гласуват заедно, правят си комисии. ГЕРБ вкарат свои хора за сметка на „Атака”, смята Сидеров. Според него от партията на Бойко Борисов внасят вот на недоверие, за да покажат, че съществуват.

По повод станалите традиционни игри с кворума в парламента депутатът от ГЕРБ Красимир Велчев констатира, че в предишното НС все чувал, че кворумът е грижа на управляващите, а сега изведнъж станало обраното.

Докато депутатите се събираха за дебати, протестиращи освиркваха служебния вход на Народното събрание. Видимостта към входа, през който влизат депутатите, беше ограничена от коли на жандармерията. Имаше засилено полицейско присъствие.

Премиерът Пламен Орешарски и министрите бяха посрещнати и в пленарна зала с викове „оставка”. „Стадионното поведение не е присъщо на парламента, но всеки сам избира формата на политическото си поведение”, каза председателят на Народното събрание Михаил Миков.

„Този парламент се дискредитира. Един изключително некомпетентен човек, какъвто е Миков, е абсолютно неправомерно на този пост, защото не е победил на изборите”. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред журналисти в кулоарите на парламента. „Демокрацията изисква партията, победила на изборите, да получи своето право да представлява парламента”, добави той. За вота на недоверие за здравеопазването, Борисов каза "ще дойде и за там време".

"Аз съм по съгласен да съм карикатура като опозиция, защото съм победил, отколкото като тях да съм карикатура като управляващ", допълни той.

По същество

Близо час след началото на заседанието депутатите преминаха към обсъждане на първата точка от дневния ред – вот на недоверие към правителството за провал в областта на регионалната политика.

Преди това бяха парирани опити за процедурно протакане. Парламентът отхвърли предложение на „Атака” за включване в програмата на парламента на обсъждане на проекторешение за обявяване на неутралитет в евентуален военен конфликт в Близкия Изток.

Народните представители отхвърлиха и идеята на националистите за обсъждане на удължаване на забраната за продажба на българска земя на чужди граждани.

Първа в защита на вота на недоверие се изказа Лиляна Павлова от ГЕРБ. „Налице е провал в областта на регионалната политика. Партньорите от предишната тройна коалиция, а не ние, направихте така, че в сегашния програмен период да има сериозна диспропорция в регионите. В новия програмен период много населени места ще останат без финансиране”, заяви бившият регионален министър.

„Налице е провал при усвояването на средства от ЕС. Цари пълен хаос при определяне на бенефициентите по програмата за селските райони. Има провал и във ВиК сектора. Налице е само кадруване и смяна на кадри. Липсва политика и ясна визия в областта на пътния сектор. От едно работещо Министерство на регионалното развитие и благоустройството се създадоха две неработещи”, разкритикува Лиляна Павлова.

„Червеният” депутат Димчо Михалевски се зае да брани регионалната политика на кабинета с познатото оръжие – да хвърля камъни в градината на предишните управляващи.

„Правителството на ГЕРБ замрази всички инструменти по отношение на развитие на регионите. ГЕРБ имат претенции за провал на сегашното правителство. Но какво направи ГЕРБ с общините – бяха намалени бюджетите на общините. Какво направи ГЕРБ с инвестициите? Сривът на привлечените инвестиции беше тотален, има четири пъти спад. Средата отблъскваше инвестициите”, подчерта Михалевски. Според него изводът е, че управлението на ГЕРБ не е било добро за регионалното развитие.

На връх Курбан байрам лидерът на ДПС Лютви Местан се впусна в разсъждения относно пречистването. "Ако политиката върви по посока на замяна на реалната политика с тенденциозни акции, до никъде няма да я докараме. Ще повторя само тезата си във връзка със скандалите през последните 4-5 месеца тресат политическия живот в страната – ако очакваме от тези скандали да изиграят ролята на едно своеобразно чистилище, през което трябва да минем всички политици, то през това чистилище трябва да минем всички, без изключение”, каза Местан.

„Статистиката за 2009 г. показва, че по основните показатели за развитие различията между регионите се задълбочават. Тази политика е резултат не само от кризата, но и от водената досега политика от ГЕРБ”. Това каза регионалният министър Десислава Терзиева по време на дебатите по вота.

„Огромни инвестиции в София, нулево внимание на малките общини. Сегашното правителство завари тази ситуация. Регионалната политика на ГЕРБ показва грешно разбиране и подход. Регионалната политика не означава само строителство на магистрали”, допълни дамата с цикламеното костюмче, както я нарече неведнъж Бойко Борисов. Викове "оставка" от страна на депутатите на ГЕРБ прекъснаха изказването на Терзиева.

Парламентът ще гласува вота на недоверие утре в 13,20 ч.