Първи февруари е денят на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим.
Той се чества на тази дата от 2011 г. насам по предложение на президентите на България Желю Желев (1990 – 1997) и Петър Стоянов (1997 – 2002).
На 1 февруари 1945 г. Първи и Втори върховен състав на Народния съд издава смъртните присъди на регентите и министри от правителството на Царство България, депутати, офицери, министри и общественици.
На смърт са осъдени тримата царски регенти – княз Кирил Преславски, проф. д-р Богдан Филов, генерал Никола Михов, 67 депутати, министри, генерали и полковници. Присъдите са изпълнени още същия ден.
Това е най-масовото произнасяне на смъртни присъди над политици в историята на страната.
Днес, в 17,00 ч., в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ ще бъде отслужена панихида.
„Четвърт век след сгромолясването на Берлинската стена трябва да признаем, че у нас не бе извършена смяна на елитите. Същите стари лица, свързани с комунистическата партия и нейните безскрупулни служби за сигурност, продължават опитите си да доминират нашето общество“, това заяви президентът Росен Плевнелиев в обръщение по повод Деня на почит към паметта на жертвите на комунистическия режим в България, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Президентът посочва, че сенките от миналото правят всичко възможно да променят дневния ни ред, да залъгват колко „прекрасен“ бил животът ни в несвобода. Той припомня, че „политици, живеещи в едно отминало време, опитват да закрият Комисията по досиетата“.
Президентът призовава цялата истина за комунизма да бъде разказана на младите поколения на висок глас.