Град Гуйу в провинция Гуандонг на Китай е познат още като най-голямото бунище за електроника в света. Около 5000 работилници в града рециклират близо 15 хиляди тона електронни отпадъци всекидневно.

Хард дискове, мобилни телефони, компютърни екрани и компютри са малка част от електрониката, която се изпраща в Китай за рециклиране. Повечето работници работят в ужасни условия и без защитно облекло. При рециклирането на пластмасови платки се отделят вредни емисии, които са отровни за човек.

Всички боклуци се сортират по вид.
Снимка: Reuters

В следствие на дейността се отделят много тежки метали и отровни химикали, които се изхвърлят в реките наблизо. Градът мирише на горяща пластмаса, а реките са черни заради боклуците.

При замерване на замърсяването в района и установено, че количеството вредни химикали във водата и въздуха около Гуйу е толкова високо, че децата там се раждат със завишени нива на олово в кръвта си.

Реките са толкова замърсени, че водата е чисто черна.
Снимка: Reuters

В миналото голяма част от електрониката се е внасяла от чужбина в Китай. Сега в Гуйу рециклират предимно електроника, която идва от страната.

В момента Китай произвежда около 6.1 милиона метрични тона електронен боклук на година, като се нарежда на второ място след САЩ със 7.2 милиона тона.