Шест групи граждани, сред които и много студенти, влязоха днес в архивите на Държавна сигурност. В Деня на отворените врати хората се запознаха с всички 22 архивни помещения, както и с някои от по-интересните предмети на бившите тайни служби.
Студентите се спираха най-много около печата на старото ДПС – нелегалното Tурско националноосвободително движение от края на 80-те години на XX век, както и около вещите на дипломата Иван Асен Георгиев, осъден като двоен агент.
Старите разузнавачи, между които е и Горан Симеонов от Първо главно управление на Държавна сигурност, са чували тази история. Дълго време Симеонов се е грижел за сигурността на българите в чужбина във Великобритания и Турция. Категоричен е, че никога няма да каже колко хора е вербувал за агенти.
„Обикновено имаше обекти, така наречени обекти на проникване, с което обезпечавахме тяхната дейност. Такъв обект например, беше Свободна Европа, такъв обект – основен обект – беше НАТО”, каза Симеонов.
Според личния му опит, за изграждането на един агент е много важно на какъв натиск ще издържи
„При нас принципа беше наследен от Големия брат – беше количествения фактор. Докато аз съм привърженик на английската система. При американците също е количествения фактор. При английската система е качествения и при тях основното е да запазят сигурността на своя агент”, допълни Симеонов.
Според Горан Симеонов службите ни в момента се базират предимно на зависими хора. „То не е разузнаване, защото то се е лишило от две основни качества - секретност и приемственост”, посочи още той.
И днес, за изграждането на един агент са необходими най-малко 10 години, твърди бившият разузнавач от Първо главно управление.
„В архива има над 4 милиона документа на различни носители – хартиен, филмови документи, видеокасети", каза по-рано в предаването „Тази сутрин“ по bTV Екатерина Бончева по повод деня на отворените врати в централизирания архив на Комисията по досиетата в Банкя.