Карлово почете тази вечер 143-тата годишнина от гибелта на Васил Левски. Възпоменанието беше пред паметника на Апостола в града. Стотици хора склониха глава пред делото на Левски. Пред паметника имаше семейства с малки деца, жители и гости на Карлово.

Министърът на отбраната Николай Ненчев прие почетните роти на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Присъстващите запазиха минута мълчание в памет на Левски. Церемонията завърши със заря.

Навечерието на годишнината от обесването на Левски беше отбелязано и с факелно шествие тази вечер в столицата. Десетки членове и симпатизанти на Националния фронт за спасение на България се събраха пред паметника на Васил Левски.

Факелното шествие, предвождано от лидера на организацията Валери Симеонов, премина през централните софийски улици и завърши пред паметната плоча на апостола до църквата "Св. Петка Самарджийска".

На 19 февруари коленичим отново пред паметника на Левски в центъра на София. Васил Левски е заловен на 27 декември 1872 г. при Къкринското ханче. И до днес не е доказано кой е предателят на Апостола. Часове след залавянето му турците не са знаели кого точно са задържали. Апостолът е отведен в София, където е изправен пред съд. Васил Левски изгражда защитата си на основите на правата на християните според турския Хатихумаюн, за да не издаде някого и вътрешната революционна организация.

Няколко пъти той заявявал, че е търсил законни пътища за изменение на живота в Империята. Левски се разграничава от дейността на Димитър Общи, за да избегне криминални обвинения. Смъртната присъда е издадена на 14 и е потвърдена на 21 януари 1873 г.

Процесът завършва, а според историците Комисията, съдила Апостола, е иззела функциите на съд, което е недопустимо по законите на самата империя. 60 подсъдими са осъдени на затвор и заточение и двама са обесени — Димитър Общи и Васил Левски. Апостолът увисва на бесилото на 18 февруари 1873 г., но традиционно датата се отбелязва на 19 - тогава той още не е навършил 36 години.