Бразилският Гремио се класира за осминафиналите в най-авторитетния южноамерикански турнир Копа Либертадорес след драматично равенство 1:1 при гостуването на чилийския шампион Уачипато.

Гремио завърши на второ място в група 8 с 8 точки, колкото има и третия Уачипато, но по-добрата голова разлика на бразилците ги класира за фазата на елиминациите. Зе Роберто изведе Гремио в резултата в 33-а минута, а минута преди края чилийците изравниха с попадение на Мигел Асевал. Равенството обаче бе достатъчно за Гремио да продължи напред.

След последния съдийски сигнал двата отбора, типично по латиноамерикански, се сбиха, а в основата бетреньорът на Гремио и бивш наставник на Бразилия и Реал Мадрид - Вандерлей Люксембурго.

На път към тунела Люксембурго се подигра на своя колега - треньора на Уачипато Хорхе Пелисиер, за отпадането от турнира, което предизвика гнева на футболистите на Уачипато. Последва масово меле, в което се включиха играчи, треньори и нахлули на терена фенове на Уачипато. Чилийската полиция едва успя да усмири нажежените страсти.

"Люксембурго ни се подигра. Той направи жест с ръка, да отиваме на ваканция, което е неспортсменско", обясни ситуацията треньорът на Уачипато.

Другият отбор, който продължава напред от група 8, е бразилският гранд Флуминензе, който надигра Каракас (Венецуела) с 1:0 и завърши на първо място в групата с 11 точки. Единствения гол вкара Рафаел Собис в 53-ата минута.

На осминафиналите Гремио ще срещне колумбийския Индепендиенте, а Флуминензе ще играе с Емелек (Еквадор). В най-интригуващия осминафинал един срещу друг ще застанат носителят на трофея Коринтианс и аржентинският гранд Бока Хуниорс.

В група 2 изненадващо Тигре победи като гост Либертад (Парагвай) с 5:3 и се класира за осминафиналите. Тигре остана втори с 9 точки, а първи в групата завърши Палмейрас, също с 9 точки и по-добра голова разлика. В последния си мач Палмейрас загуби от Спортинг (Перу) с 0:1.