Световният и европейски шампион Испания загуби с 0:1 в контрола с домакина на Мондиал 2010, от който иберийците си тръгнаха с трофея – ЮАР.

Съставът, който Висенте дел Боске бе избрал за състава не бе никак експериментален, за да се търси в това причина за загубата – 10-има от титулярите спечелиха Световната титла, а към тях бе добавен само Начо Монреал.

Срещата започна стандартно – Вия вкара топката в мрежата още в 3-ата минута, но страничният съдя бе вдигнал флагчето за засада и попадението не бе зачетено. След това Испания отново вкара , този път Педро бе точен, но отново имаше засада.

Като цяло обаче защитата на световните шампиони куцаше и ЮАР създаваше необичайно много положения. В 55-ата минута африканците дори поведоха в резултата след гол на Бернард Паркър.

Въпреки победата си, домакините от ЮАР имаха недоволства. По правилник в контролата трябваше да се извършат максимум 6 смени за отбор. В 75-ата минута обаче Виктор Валедес се контузи, всички смени на Испания бяха направени, но след известно време и той бе заменен от Пепе Рейна, което предизвика недоволството на домакините.