Тотален крах претърпя българското участие в европейските клубни турнири тази година. След Лудогорец, ЦСКА и Локомотив (Пловдив) и последният роден представител - Левски, също отпадна и така страната ни остана без отбори в надпреварите на Стария континент още преди края на юли.

За втора поредна година Левски не можа да преодолее още първия си противник и отпадна във втория квалификационен кръг на Лига Европа от Сараево, след като загуби реванша в босненската столица с 1:3 и напусна след общ резултат 2:3.

Началото на мача бе ужасяващо за възпитаниците на Илиан Илиев. Още в 12-ата минута авансът от първата среща бе стопен. След балонно центриране от половината на босненците Саид Хусейнович надбяга единствения останал в отбраната на "сините" Иво Иванов и сам срещу Пламен Илиев реализира за 1:0.

Само 2 минути по-късно Емир Хаджич проби по дясното крило преминавайки през подхлъзналия се Станислав Ангелов, навлезе в наказателното поле, пусна къс пас към Асмир Сулич и последният, изпреварил с крачка трима в синьо, порази вратата на Левски за 2:0.

Резултатът можеше да стане и класически в 20-ата минута, когато двама от Сараево излязоха срещу един защитник на гостите, но Сулич сгреши паса и Пламен Илиев го пресече.

Едва в 23-ата минута Левски за първи път отправи удар към вратата на домакините, който бе дело на Базил де Карвальо. Нападателят получи топката в наказателното поле на съперника, завъртя се и стреля, но много неточно.

Добра атака организираха "сините" в 29-ата минута, когато Старокин успя да напредне отляво, почти от аутлинията подаде пред вратата на Сараево, Опоку опита да отклони топката към Де Карвальо, но с решителна намеса се отчете защитник на домакините, след което вратарят Адилович улови.

Без реална голова опасност, Левски успя да върне един гол. В 33-ата минута след дълъг пас в наказателното поле на Сараево, Иво Иванов бе изблъскан от Иван Татомировч в гръб и бе отсъдена дузпа. Де Карвальо бе точен от бялата точка и вкара за 2:1.

През второто полувреме босненците по-трайно се настаниха в половината на българите и започнаха усилено да търсят гол. Критична ситуация се разигра в 57-ата минута, когато след грешка на Ангелов, Хусейнович получи възможност да стреля отблизо, Илиев отрази удара, след което Тадайевич опита добавка, но Мюлдер го блокира и също спаси.

Усилията на Сараево дадоха резултат в 62-ата минута, когато за пореден път отбраната на "сините" бе направена за смях. Хусейнович проби през центъра, като първо преодоля Гаджев и Прохазка, пробяга около 15 метра, стигна до границата на наказателното поле, където без особена трудност финтира Иванов и Ангелов и със силен шут реализира за 3:1.

В 72-ата минута българският тим изпусна удобна възможност. Старокин центрира отляво, Де Карвальо бе на добра позиция на предната греда и нанесе удар с глава, но не намери очертанията на вратата.

В края на мача Левски притисна съперника си, но направи само няколко безопасни атаки и така и не създаде опасност, което доведе и до отпадането от Лига Европа. Сараево продължава напред и има реален шанс да стигне до плейофа за влизане в групите, тъй като следващият съперник е черногорският Зета.

САРАЕВО - ЛЕВСКИ 3:1

1:0 Хуесйнович (12)

2:0 Белошевич (14)

2:1 Де Карвальо (34-дузпа)

3:1 Хусейнович (62)

САРАЕВО: Адилович, Торлак, Татамирович, Белошевич, Дуповац, Сесар, Хусейнович (69-Чомор), Шуневарич, Златкович (30-Тадейевич), Хаджич, Сулич (78-Караматич).

ЛЕВСКИ: Илиев, Мюлдер, Ангелов, Иванов, Старокин, Прохазка, Опоку (71-Жоао Силва), Марсиньо (83-Тонев), Гаджев, Райков, Де Карвальо.

Жълти картони: Сулич, Хаджич, Караматич (Сараево); Марсиньо, Ангелов, Старокин, Райков (Левски)