Съндърланд разгроми Нюкасъл с 3:0 в Северното дерби на Англия като гост, с което стартира 24-ият кръг на Висшата лига. Гостите постигнаха втора победа над регионалния съперник през този сезон и хвърлиха в траур феновете на Джордитата, които се готвеха от три седмици за мача.

Победата извади Съндърланд от зоната на изпадащите и с 24 точки вече заема 12-о място. Нюкасъл е на 8-о място с 37 точки.

Гостите имаха аванс от 2:0 още до 23-ата минута, като Фабио Борини откри резултата в 19-ата минута от дузпа. Тя беше отсъдена заради нарушение на Върнан Анита срещу Фил Бардсли.

След това Борини подаде четири минути по-късно на Адам Джонсън, който за втори път наказа вратаря Тим Крул, реализирайки 6-и гол в последните си четири мача.

Домакините опитаха някакъв натиск през второто полувреме и в интерес на истината имаха 2-3 прилични положения, които обаче Вито Маноне отрази с майсторство.

Борини изработи и третото попадение десет минути преди края, след като овладя топката пред наказателното поле в разредената защита на домакините и я подаде надясно, където Джак Колбак я взе и нахлу в наказателното поле, а силният му удар от 6-7 метра нямаше как да бъде спасен.

Двама фенове на домакините нахлуха на терена след третото попадение на гостите като знак на протест срещу управлението на собственика Майк Ашли.

В другата ранна среща Уест Хем продължи с позитивните си резултати и след 0:0 като гост на Челси през седмицата, сега се наложи с 2:0 над Суонзи. С тези три точки чуковете събраха 22 точки и изплуваха над зоната на изпадащите. Гостите са на 11-а позиция с 24 точки.

Двата гола за лондончани вкара Кевин Нолан преди почивката, като откри резултата в 26-ата минута, а в 45-ата направи 2:0. Гостите завършиха мача с десет души заради червения картон на Анди Керъл половин час преди края на срещата.