При последното си участие в Шампионската лига до този момент, Шалке 04 спечели и трите си домакински срещи в груповата фаза, създавайки впечатлението за изключително добре представящ се тим на собствен терен.

Така, съвсем естествено, ръководството на клуба си постави амбициозната задача да повтори този успех, като същевременно с това да търсят и победи навън. В крайна сметка "кралскосините" спечелиха гостуването на Олимпиакос с 1:2 и поставиха едно обещаващо начало.

Разбира се, всички в Гелзенкирхен ще очакват Шалке 04 да постигне нов успех, независимо от факта че отбора за първи път в историята ще играе срещу Монпелие. Все пак тимът е спечелил всичките си три домакинства на френски отбори в историята, а за Монпелие това ще бъде първа среща с германски представител от 1999 година насам.

В момента Шалке заема четвъртото място в Първа Бундеслига, като в последния мач срещу Фортуна, няколко от основните играчи получиха почивка. Доста по-сериозна е ситуацията при френският шампион, който от началото на сезона в Първа лига има три допуснати загуби и се намира на едва 13-ото място във временното класиране.

Неубедителния старт в първенството и загубата с 1:2 срещу Арсенал в Шампионската лига, накараха някои от феновете да поискат оставката на треньора Рене Жирар. Дали бъдещето му е все още свързано с клуба? До голяма степен отговор на този въпрос ще се получи след края на двубоя срещу Шалке.