Челси победи с 1:0 Ливърпул в първи полуфинал от Шампионската лига, игран на „Стамфорд Бридж” в Лондон. Голът за „сините” вкара Джо Коул в 29-ата след чудесен чудесна асистенция на Дидие Дрогба. Така възпитаниците на Жозе Моуриньо взеха минимален аванс преди реванша сругата седмица. Като цяло двата отбора разочароваха с представянето си и останаха далеч от вчерашното зрелище между Манчестър Юнайтед и Милан.

Кадровите проблеми в лагера на Челси наложиха някои размествания в титулярния състав, като на мястото на Михаел Балак започна Джо Коул, а вместо героят от четвъртфинала с Валенсия Микаел Есиен място сред 11-те намери Джон Оби Микел. В състава на Ливърпул изненадата беше включването на холандеца Бодуин Зенден по лявото крило, докато в ""/предни позиции Рафа Бенитес отново се довери на Крейг Белами и Дирк Каут, пренебрегвайки Питър Крауч.

Срещата започна с минута мълчание в чест на световния шампион от 1996 година Алън Бол, който почина вчера. Началните минути бяха спокойни и си личеше, че нито един от тимовете не желае да рискува с допускането на евентуален ранен гол. Все пак в 6-ата минута Дидие Дрогба навлезе опасно към наказателното поле на Ливърпул, но в последния момент топката му бе избита. Малко по-късно дойде и първото истинско голово положение. Атака на Челси по десния фланг намери Лампард на стрелкова позиция, но неговият удар бе ""/спасен по блестящ начин от Рейна. Скоро късмета си опита и Шевченко. Украинецът, който като играч на Милан загуби финала в турнира през 2005 именно срещу Ливърпул, пробва фалцов удар границата на наказателното поле, но неточно. В 16-ата минута левият бек на Ливърпул Джон Арне Рийзе върна лошо топката и тя попадна в Дрогба. Нападателят напредна, но не можа да намери включилия се в центъра Джо Коул. Натискът на Челси продължи и поредното центриране отдясно затрудни Рейна, който излезе неразчетено, но за негово щастие Дрогба не успя да се разпише. Веднага ""/след тази ситуация Ливърпул направи добра така по лявото крило, Зенден центрира и Каут стреля с глава в ръцте на Петер Чех. Домакините отговориха с мощен шут на Лампард от фаул, преминал на сантиметри от страничната греда.

В следващите минути играта се успокои, но това се оказа затишие пред буря. Челси изчака удобния момент и нанесе своя удар. Карвальо умело подаде една топка към Дрогба и той се впусна по десния фланг, елиминирайки неуверения Агер. Последва прострелен пас към Джо Коул и английският национал опъна мрежата за 1:0. Голът дойде като ""/заслужена награда за игровото превъзходство на домакините и създаде предпоставки за още по-интригуващи моменти до края.

На полувремето Бенитес явно беше взел мерки и Ливърпул започна втората част със сериозен натиск. Най-напред капитанът Джерард стреля над вратата, а в 53-ата минута отново той беше близо до изравняването. Халфът нанесе страхотен удар с левия крак, но Петер Чех се разтегна и със сетни усилия изби в корнер. Секунди преди това на терена се бе появил Крауч на мястото на инертния Белами. Постепенно Челси изнесе играта в по-предни ""/позиции и интересните ситуации станаха истинска рядкост. Ливърпул владееше топката повече, но така и не съумяваше да преодолее стабилната отбрана на лондончани.

Четвърт час преди края Моуриньо се реши да смени Шевченко с Калу и това видимо освежи действията на Челси. В 81-ата минута най-добрият на терена Дрогба подаде технично към Лампард и той стреля, но Рейна отново се намеси добре. Малко по-късно голмайсторът Джо Коул поиска нарушение за интервенция на Зенден в близост до наказателното поле, но реферът Маркус Мерк даде сигнал играта да ""/продължи. В последните минути Моуриньо замени Коул с бързоногия Шон Райт-Филипс в опит да стигне до втори гол. И шанс за такъв имаше, но ударът с глава на Дрогба премина встрани от вратата на Ливърпул.

Така след много тичане и малко красиви отигравания Челси записа заслужена победа, която прави тима фаворит преди ответния мач на „Анфийлд” следващата седмица.