Челси спечели Шампионската лига за пръв път в историята след драматична победа с 5:4 над Байерн (Мюнхен) на финала на стадион "Алианц Арена". Възпитаниците на Роберто ди Матео изоставаха в резултата до 88-ата минута, но Дидие Дрогба изравни и прати мача в продължения, а след това реализира и решаващата дузпа, която донесе трофея на "Стамфорд Бридж".

Още в 5-ата минута Швайнщайгер пробва да изненада Чех с мощен удар от границата на наказателното поле, но Кейхил се хвърли на шпагат и изби в корнер. Челси отговори с пробив на Дрогба отдясно, но центрирането на нападателя бе изключително неточно.

Атаките на Байерн продължиха и Робен реши да опита далечен изстрел отдясно, но прати топката високо над вратата.

В 13-ата минута пък Рибери центрира отдясно, Гомес скочи най-високо в наказателното поле, но ударът му с глава не затрудни изобщо Чех.

Седем по-късно Робен изпусна златен шанс да открие резултата, след като навлезе в наказателното поле отляво, стреля моментално, но Петър Чех се намеси решително и спаси вратата си, избивайки в корнер.

В 32-ата минута отново холандецът шутира към вратата на Челси, но не успя да нацели добре топката и тя стигна до ръцете на Чех безпроблемно.

Баварците не спряха да нападат вратата на англичаните и в 36-ата минута Томас Мюлер бе на косъм от гола, след като засече от въздуха центриране на Контенто отляво. Топката обаче мина на педя от лявата греда на вратата.

Непрекъснатите атаки на Байерн явно стреснаха Челси и в в 37-ата минута лондончани организираха много опасна триходова атака, която изведе Калу отдясно. Африканецът шутира от движение и прати топката до близката греда, но Нойер плонжира и спаси.

След почивката картината на терена не се промени и германците продължиха да обсаждат наказателното поле на Челси. В 53-ата минута топката най-накрая се оплете в мрежата на Челси, но попадението бе отменено заради съмнителна засада на Рибери.

Шест по-късно само самоотвержената намеса на Ашли Коул спаси вратата на Чех - Робен си нагласи топката за шут от въздуха с удобния си ляв крак, но защитникът на англичаните се хвърли към кълбото и успя да блокира изстрела на холандския национал.

В 72-ата минута Челси най-накрая погледнаха към вратата на Нойер, но вратарят на Байерн първо спаси удар, а секунди по-късно взе топката от главата на Дрогба след центриране отдясно. Пред отсрещната страна обаче отново бе по-горещо, но топката така и не влизаше.

В 83-ата минута обаче надмощието на баварците най-накрая даде резултат - Швайнщайгер центрира отляво към далечната греда, където никой не пазеше Томас Мюлер. Нападателят засече с глава и простреля Петър Чех отблизо - 1:0 за Байерн.

Едва ли обаче някой очакваше, че Челси ще успее да изравни само пет минути по-късно. Дидие Дрогба успя да засече с глава центриране на Хуан Мата от корнер отдясно и матира Нойер - 1:1, което прати мача в продължения.

Още в 93-ата минута обаче Байерн си спечели право да изпълни дузпа след нарушение на Дрогба срещу Рибери в наказателното поле на Челси. От бялата точка обаче Ариен Робен не успя да преодолее Петър Чех, който плонжира надясно и улови топката. На всичкото отгоре се оказа, че при дузпата Франк Рибери е получил контузия и се наложи да бъде заменен от Ивица Олич.

В 107-ата минута Ван Буйтен можеше да даде отново преднина на Байерн, но не успя да засече подаване на Олич на празна врата, след като Чех бе елиминиран от хърватина. Четири по-късно Марио Гомес също записа името си в списъка на играчите, които пропускат чисти положения пред вратата на Челси.

До края на продълженията нито един футболист не успя да намери верния път към противниковата врата и така двата тима стигнаха до изпълнение на дузпи.

При наказателните удари играчите на Байерн отново поведоха след попуск на Хуан Мата. При 3:2 за баварците обаче Ивица Олич не успя да вкара своята дузпа, а след като Ашли Коул изравни, Бастиан Швайнщайгер удари греда.

Дидие Дрогба бе безпогрешен в последната дузпа за Челси и донесе така жадуваната първа победа на финал в Шампионската лига за тима от "Стамфорд Бридж".

Байерн - Челси 5:4 (след дузпи, в ред. вр. и прод. 1:1)

3:3 Бастиан Швайнщайгер изпуска
3:4 Дидие Дрогба бележи - Челси печели Шампионската лига за пръв път в историята си

Байерн
: Нойер, Боатенг, Лам, Тимошчук, Контенто, Рибери (97-Олич), Робен, Швайнщайгер, Кроос, Мюлер (87-Ван Буйтен), Гомес

Челси: Чех, Коул, Давид Луис, Босингва, Кейхил, Бертранд (73-Малуда), Лампард, Микел, Хуан Мата, Дрогба, Калу (84-Торес)

Рефери: Педро Проенса, Бертино Миранда, Рикардо Сантуш; Мануел де Соуса, Дуарте Гомеш (Португалия)