Нов кръг от преговорите между Скопие и Атина за името Македония се проведе днес във Виена. Външните министри на двете страни – Димитров и Коциас се срещнаха със специалния пратеник на ООН Матю Нимиц.

Какво ще бъде новото име на западната ни съседка - премиерът на Македония Зоран Заев специално за зрителите на bTV.

Интервю на Иван Георгиев.

Северна, Горна или Вардарска властите в Скопие вече признаха, че биха приели една от тези добавки пред името Македония, но само за международна употреба.

-Има ли вариант за име, който категорично за Вас и за Македония не е приемлив? 

Ако погледнем исторически къде е била тази историческа Македония, има един дял в България. Има един дял в Гърция! Ние сме само една част. И това е факт – ние сме горния дял, северния, Вардарския дял.
Много важно у дома да не бъдем обезличени. Да не бъдем обезчестени. Когато влязохте в тази сграда, отвън пишеше "Правителство на република Македония". Да не се налага това да го променяме.

Снимка: bTV
По-рано тази година, по време на посещение в Македония, президент Румен Радев заяви, че новото име на страната не трябва да включва географско определение, което се отнася към български територии. 

-Говорили ли сте с някой от българските си колеги във връзка с евентуално ново име на страната?

Не. Мисля, че въпреки че имаше някои публични изказвания, накрая стана ясно, че по същество това и не е важно. Ние делът на тази историческа Македония, която е в България, го признаваме като български дял и тук няма никакви дилеми. Ние го наричаме този Пиринския дял, защото Пирин е най-голямата планина, но там живеят граждани на България, някои от които се чувстват македонци и това е тяхно право. И нямаме никакъв такъв проблем.

Между
Македония и Гърция остават най-трудните въпроси за разрешаване дали промяната ще бъде свързана с промяна на македонската Конституция, дали името ще бъде само за международна, но и за вътрешна употреба, и ще продължават ли съвременните македонци да се наричат наследници на Александър Велики и неговото антично царство.

„Ако не успеем, няма да имаме вероятно бъдеще в ЕС, в НАТО. Тогава ще трябва Европа да я доведем в Скопие, в Македония – не виждам друг вариант! В най-краен случай, ако не се намери решение, въпросът ще остане отворен и ще продължим след три месеца, след шест месеца пак да търсим отговор”, посочва Заев.

Следващият кръг от преговори за името се очаква в началото на май.