Зеленчукопроизводители се оплакаха от сив сектор и лоша организация на пазара. От съюза на градинарите заявиха, че огромна част от пазара не се осчетоводява и това води до нелегална търговия с вносни плодове и зеленчуци.  

"Пресните плодове и зеленчуци служат повече за ощетяване на бюджета с ДДС, отколкото за приход в него", е изводът на Слави Трифонов, председател на Съюза на градинарите в България. Като бързооборотна стока плодовете и зеленчуците не се актуват със счетоводни документи и съответно не се внася ДДС, обясни той. Като чисто източване той определи схемата, чрез която "да пътуват едни документи за експорт и да се връщат подпечатани, след което да се кандидатства за ДДС пред бюджета".

Снимка: bTV

Друг основен проблем за бранша е лошата организация на пазара. За да продадеш пресни плодове и зеленчуци на пазара в Гърция или Турция, ти искат една "камара" документи, а за техните у нас - такива не се изискват, припомниха от бранша. Те настояват пред земеделското министерство да се въведе понятието "свежи плодове и зеленчуци", което също ще даде предимство на родното производство и ще гарантира здравето на населението.

Слави Трифонов заяви, че в момента българският пазар е залят с плодове и зеленчуци, пътували 2500 км, което задължително означава, че те са третирани с препарати, които да ги запазят, и определено нямат никаква свежест.

Снимка: bTV

Димитричка Търпанова от съюза на добруджанските производители коментира, че от 10 камиона, които влизат у нас само на осем се внася ДДС. „Нашите преработватели предпочитат да я закупят от там защото с едни и същи пари ще закупят повече стока.”

От бранша настояват и на борсата и в магазините да бъде задължително 51% от стоката да е българска. Те искат и да получават половината от държавните пари предвидени за сектора , а не както е в момента повече средства да се насочват към животновъдите. Извън финансовите трудности тази година тази година и времето е против производителите.

Търпанова посочи още, че годината е била неблагоприятна за производителите и според тях реколта няма.

Известен оптимизъм за бранша идва от решението на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) да отдели звеното за качеството на плодовете и зеленчуците в самостоятелна структура.

Снимка: bTV

От тези два проблема идва и друг, че българските преработватели предпочитат гръцките и македонските плодове и зеленчуци, които са без ДДС, пред нашите, товарещи ги с 20 на сто данък. От бранша дадоха за пример съседна Румъния, където този проблем е решен чрез т.нар. къси вериги и търговските вериги са задължени да зареждат с 51 процента местно производство и с производство до 250 км от границите на страната. Това изискване трябва да се въведе и у нас, смятат градинарите.

На трето място е проблемът с подпомагането на производството. Последното правителство е единственото, което ги приема реално като приоритет, но с отнето предимство пред животновъдството и тютюнопроизводството, посочи Слави Трифонов. Производството на плодове и зеленчуци получава засега само европейско подпомагане, а националното е почти нулево - едва 3 млн. лв.

От сектора предупреждават, че ако не получат нужната подкрепа у нас ще се гледат само тикви, защото е лесно и не се изискват особени грижи.