Здравното министерство започва проверка след репортажа на bTV по случая с 34-годишна жена, която след лечение в психиатрично заведение е оставена от здравни работници пред кметството на врачанско село. Сигналът идва от очевидци.
Пред кметството в Добролево спира служебна кола на врачанския психодиспансер, от която двама души изнасят жена в безпомощно състояние. „Тя често лежи там, но състоянието, в което я докараха сега, ни шокира – не може да стои, не може да ходи, не може да говори, хвърлиха я там на стъпалата”, разказа Цветанка Петрова, която е станала очевидец на случилото се.
Майката на жената е починала, докато дъщерята е в болницата. „Има един баща, който е сляп, на 72 години, и не я иска”, допълни Петрова.
Болната се лекува в психодиспансера във Враца 40 дни. От там твърдят, че пропуски по случая няма.
„Тя не е оставена пред кметството, а просто хората слизат, за да проверят кой би им съдействал и как да се случат нещата, така че не виждам нищо грозно в тази постъпка”, обясни Надя Иванова, управител на Център за психично здраве – Враца.
На запитване на bTV от здравното министерство коментираха, че здравните служители на психодиспансера са тръгнали вчера към селото след уговорка с роднини на болната жена. На място обаче се оказало, че никой не вдига телефона си.
Според социалните никой от болницата не е сигнализирал, че има проблем с близките. „Този сигнал е следвало да бъде подаден най-малко седмица преди изписването на лицето, за да може колегите от „Социално подпомагане” да предприемат адекватни действия”, заяви Мария Търнавска, директор на „Социално подпомагане” – Враца.
„Близките не са ни казвали, че не искат, те просто не желаят да контактуват с нас”, отбеляза Надя Иванова.
Най-късно утре болната ще бъде настанена в социално заведение в карловското село Баня.
Няма точни данни колко са психично болните у нас, тъй като липсва регистър. За изминалата година са хоспитализирани близо 42 хиляди души с психични разстройства. Според лекарите проблем настъпва след изписването на пациентите, тъй като липсва държавна политика за следболничното им лечение и интеграцията им в обществото.
Според националния консултант по психиатрия проф. Вихра Миланова липсва държавна политика за извънболничното лечение на тези пациенти. „След като излязат от болница, една голяма част от тези хора действително не продължават да бъдат или проследявани, или лекувани”, посочи тя.
Относно регистъра на психично болните пациенти от МЗ заявиха, че с развитието на електронното здравеопазване за всички пациенти, включително и тези с психични заболявания, ще е налична пълна база данни.