Министерството на здравеопазването не се отказва от идеята за държавна педиатрия, въпреки желанието на частен инвеститор да построи подобна болница. Лекари и граждански организации обаче разкритикуваха частния проект.

Вече близо половин година продължава обсъждането на подходящ терен за държавна детска болница. Докато то трае, частен инвеститор подава заявление за строеж на частна педиатрия в столицата.

В нея са предвидени над 400 легла по 29 специалности, сред които по наша информация са високоспециализирани направления като неврохирургия, кардиохирургия, неонатология и други.

Педиатри и граждански организации обаче са против това и смятат, че има риск това да компрометира адекватният достъп на децата до безплатна грижа. И настояха държавата да се ангажира с ясни срокове.

Преди три години синът на Полина Троянова внезапно получава епилептичен пристъп. Първата болница отказва прием. В седмиците след това детето е лекувано и изследвано в още четири. Установява се, че страда от тумор на мозъка.

„Диагнозата отне почти три месеца. Обикаляш, търсиш, чукаш на врати. Тук ти казват не си за нас, там ти казват тук нямаме условия за малки деца“, разказа Полина Троянова.

Трудно ще се намерят лекари за частна болница, без съществуващите държавни звена да бъдат закрити, казват експертите. В София работят малко над 500 детски лекари, по информация на Българския лекарския съюз, включително практикуващите извън болниците.

„За болницата, която се предвижда, с около 400 легла, по различни формули на здравните технолози за добре организирана здравна педиатрична грижа за необходими около 304 лекари и 1004 медицински специалисти“, заяви директорът на СБАЛДБ „Проф. д-р Иван Митев“ д-р Благомир Здравков.

„Тази инициатива тя ще направи едно единствено - ще дръпне част от високите специалисти и среден персонал и това ще създаде на невъзможност на работещи структури да продължат работата си в полза на децата“, добави детският невролог и председател на Българската педиатрична асоциация проф. Иван Литвиненко.

Лекари от групата на инвеститора казват, че на първо време е предвидено да назначат над 200 медици.

„Имаме сключени договори с няколко западни университета в Западна Европа и Америка. Имаме изпратени специалисти в специалности като детска кардиохирургия, онкология, трансплантация. Както държавните болници, така и частните, са равнопоставени и имат еднакви цени на клиничните пътеки. Няма да има доплащане и всичко, което заплаща касата, ще се предоставя безплатно на нашите пациенти“, заяви председател на СД „Сърце и мозък“ проф. Тони Веков.

„Таксите са определят с ценоразпис и те формално не са за лечение - те са за стая, за телевизор, за храна“, добави проф. Здравков.

Очаква се становище от здравните власти за нужда от такава болница, а намерението за държавна педиатрия остава.

„Вече е събрана информация и са разгледани всички предложени до момента варианти за имоти, подходящи за строителство с посочената цел“, обясниха от здравното ведомство.

Експертите обаче са категорични - педиатри за две многопрофилни детски болници - една държавна и една частна няма.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement