До края на август задълженията на държавните болници са 326.5 млн. лв, а общите задължения ще са повече от 500 млн. лв. Това заяви министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева, на брифинга след среща с директори на общински и държавни болници.

По думите й се налагат изключително спешни мерки и няма да преувеличи, ако заяви, че има университетски болници, които са пред фалит. „Анализът за това - какви са причините да се стигне дотук, продължава да се прави. През последните години се допусна откриване на нови лечебни заведения, без ясни критерии. За последните 4 години, техният брой е 32. От парите за здравеопазване, бяха прибрани в държавния бюджет около 1.5 млрд. лв.”, обясни министър Андреева.

„Ако не беше се случило това, нямаше да има такива проблеми. Нашето здравеопазване беше оставено на собствен ход. Здравеопазването ни е в разруха. Много хора ще умрат, защото няма обезпеченост на медицинска навременна достъпна недопълнително платена помощ”, категорична беше Андреева.

Министърът се обяви и за приемственост между управляващите.Тя заяви, че никоя реформа не се прави за един мандат и поради тази причина, се обединихме.

"Следващата седмица ще работи работна група за най-спешните мерки, които трябва да се вземат. След това ще седнем на една маса с политиците – управляващите и опозицията. Ако не се разбере, че тук няма място за конфронтация, аз не съм оптимист, че нещо добро ще се случи със здравеопазването”, обясни министър Андреева.

За да се спасят болниците, ще има ясни критерии за сключване на договори с НЗОК, ще има различни цени или пакети за различните нива на компетентности, в зависимост от това какъв вид медицинска дейност изпълняват. Ще се работи за ново остойностяване на клиничните пътеки, но това ще е един малко по-дълъг процес, каза още министър Таня Андреева.