„Ще вървим към рамка от правила, която да няма авторско право и тя трябва да е на ниво държава”, заяви новият здравен министър Николай Петров, бивш директор на Военномедицинска академия.
Според него най-сериозната болест на българското здравеопазване е именно липсата на достатъчно категорични регламенти.
По думите му той е получил предложението да стане министър на здравеопазването от премиера Бойко Борисов, но президентът Румен Радев е помогнал за неговото спешно уволняване като военен, за да може да заеме настоящия си пост.
„Не съм имал колебания дали да приема”, категоричен беше той.
„В периода от три години, в които бях началник на Военномедицинска академия успях да подредя една голяма система. Резултатите бяха много добри и мисля, че тези резултати могат да се пренесат на по-високо ниво”, поясни Петров.
В предаването „120 минути” към новият здравен министър се обърна Николай Шишков, служител на „Автомагистрали”, който пострада при тежката катастрофа на АМ „Хемус”, отнела живота на негов колега и на още един шофьор.
Шишков оцелява като по чудо и е настанен в Окръжна болница „Св. Анна” със счупен таз, счупен крак и разкъсано сухожилие на ръката. Там претърпява и операция.
Въпреки тежките наранявания, Николай е изписан на 15-ия ден, тъй като клиничната му пътека била свършила. Напуска болницата на носилка и с линейка, която струва на семейството допълнителни 100 лв.
Според ръководството на болницата не е имало предпоставка Николай да остане по-дълъг период от време в лечебното заведение, въпреки че не е можел да ходи и му предстои рехабилитация.
„Първо бих искал да попитам здравния министър нормално ли е да ме изпишат в това състояние. Второ, при положение, че съм здравно осигурен, нормално ли е да си заплатя превоза с линейка, при положение, че съм приет по спешност. И една молба към него – нека се преразгледат тези пътеки, да се видят тези закони и да се помага на хората”, каза той пред нашата камера.
Повече за историята на Николай вижте тук:
„Лекуващият екип трябва да направи баланса между интереса на пациента и здравната полза за него и разходите, които те реализират”, коментира здравният министър. По думите му решението Николай да бъде изписан е взето именно от лекуващия му екип, защото не е имало клинични показания, че той трябва да продължи да лежи в болница.
„Този човек е имал нужда от един престой в рехабилитационна клиника, за да се раздвижва”, поясни Петров.
„Тук влизаме в противоречие, че клиничната пътека покрива едно стандартно лечение, но лечението при различните пациенти продължава различно”, каза здравният министър. По думите му трябва да се помисли при продължително лечение дали сумата за всеки пациент като разход на болницата да не остава същата като размера на максималната клинична пътека.
„Клиничната пътека е начин за вкарване на рамка, на шаблон, с мотива, че така ще се осигури еднакъв стандарт, еднакво качество на услугата в Силистра, в Бургас, в София. Това от една страна е добре, но оттук нататък тази система трябва да се развива. Сега клиничните пътеки не покриват придружаващите заболявания”, допълни още Петров.
По думите му настоящата система е свършила ролята си, но категорично трябва да се помисли и в нова посока.
Агресивното поведение на мъжа от Бургас, ритнал възрастна жена
„Трябва да имаме регистър на психично болните и то работещ и категоричен”, смята здравният министър Николай Петров.
По думите му има хора с психични отклонения, които притежават разрешителни за оръжия, тъй като системата не е затворена.
„Тя трябва да се затвори. Всички институции, които имат отношение към това трябва да имат информация за пациентите”, категоричен е той.
Бъдещето на здравеопазването
„Аз ще настоявам за повече пари за здравето, но първо трябва да докажа, че промените може да се направят и с по-малко разходи. Решен съм да направя точно това”, заяви здравният министър.
По думите му спестовността не е най-доброто решение, но определено върши работа.
Здравният министър заяви, че неговото министерство ще работи и със специалистите по здравни грижи.
„Това са най-онеправданата прослойка в системата на здравеопазването – тези, които най-много работят, най-малко са платени и имат най-малка перспектива”, поясни той.