В сряда или най-късно в четвъртък се очаква решение на Европейската агенция по лекарствата във връзка с безопасността на ваксината на „АстраЗенека“ и опасенията от странични ефекти и връзка със смъртни случаи, включително и у нас. При положително становище за препарата, прилагането му у нас може да бъде възобновено още в четвъртък, заяви пред журналисти в Кърджали здравният министър проф. Костадин Ангелов.

Той посочи, че ръководството на Изпълнителната агенция по лекарствата е обсъждало темата с европейските си колеги днес.

Проф. Ангелов беше категоричен, че са „лъжи“ твърденията, че нашата страна е сключила договор само с „АстраЗенека“ и „Санофи“ и това е довело до бавните темпове на ваксинационната кампания у нас.

От думите му стана ясно и че сме отхвърлили първоначалното разпределение на дозите, тъй като за България те щели да са твърде много – 36 млн., което щяло да доведе до „200 милиона“ по-голям разход: „Ще бъде ли това безстопанственост от моя страна – да“.

Затова и България поръчала 18 млн. дози – с идеята всеки от търсените 65-70% от активното население, които трябва да се ваксинират, да има избор между три вида ваксини – иРНК, векторна и антигенна. Защо обаче получаваме толкова малко ваксини? „Този въпрос не задавайте на министъра на здравеопазването“, заяви министър.

По думите му не България, а ЕК е договорен партньор на фармацевтичните фирми: „Ние сме поставяли въпроса на много високо ниво, отговорът е, че ваксините идват по начина, по който идват“. Той намекна, че някои европейски страни може да не са спазили изискването да не водят самостоятелни преговори: „Има ли договаряни количества ваксини извън договорите, които има ЕК с дадената държава – аз не мога да ви отговоря на този въпрос, но този въпрос се поставя от европейски медии, които и аз чета с интерес и си поставям този въпрос“.

Спокойна ли е системата

„На национално ниво нещата като числа изглеждат близки до ситуацията от октомври и ноември. Нещо, което виждаме по лечебните заведения – колегите са спокойни, няма го този страх от месеците октомври-ноември, много по-подготвени и оборудвани сме“, заяви здравният министър.

По думите му „системата е спокойна“ и няма недостиг нито на лекари, нито на медикаменти или на екипи на спешната помощ. Именно заради това и здравните власти ще продължават да държат на локалния подход – по-строги мерки на местата с повече болни.

„В София за миналото денонощие има 420 повиквания, половината са за коронавирус. (…) Утре ще направя събиране на всички директори на лечебни заведения в София, в които се извършва лечение на COVID-19, с директора на СРЗИ и кмета Йорданка Фандъкова, за да видим какви са възможностите на София-град и да преценим дали трябва или не трябва да променим нещо в противоепидемичните мерки“, отбеляза министърът.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement