От месеци има заповед за увеличаване на болничните легла за пациенти с коронавирус, но много от директорите на лечебни заведения не я спазват и това е причината за недостига на места за болни. Спрямо тях ще има твърди мерки, заплаши здравният министър проф. д-р Костадин Ангелов. Пред журналисти той подчерта, че основният проблем е забавянето на приема на пациентите в болница и причина за това е именно липсата на места.

„Моето уважение към всички български лекари, аз съм един от тях и съм им благодарен за всички усилия, но не мога да не бъда гневен на директорите на лечебните заведения, които не изпълняват заповедта на министъра. Ще направя лично аз проверки в лечебните заведения за да се уверя, че заповедта се спазва“, заяви д-р Ангелов.

Той обясни, че интензивните легла в България са 40 000, и от тяхна територията на София са 12 000. Ако по заповед 10% от тях са специално за COVID-19, това прави 1200, а към момента разкритите са около 700, пресметна министърът. „Министър съм от 24 юли. 3-4 дни след като станах министър съм издал заповед за разкриване на легла в лечебните заведения. Ако бяха разкрити както са разписани, нямаше да има проблем“, подчерта той.

Началникът на ЦСМП-София д-р Георги Гелев обясни, че се е наложило тези, които не са изпълнили ангажимента си навреме, сега да го изпълняват в условията на спешност. "С онова, което направихме онази нощ с министъра – беше в събота срещу неделя, може би до 1 ч. си говорихме по телефона, се разкриха близо 100 легла допълнително и оттогава няма проблем с настаняването на болните", обясни той.

Снимка: Ладислав Цветков

Медицинският надзор ще влезе и в частни и държавни лаборатории заради информациите, че резултатите от PCR тестове се бавят по няколко дни.

„До 9 ч. сутринта на следващия ден резултатите трябва да се качат в информационната система, натъкваме се на какви ли не примери на качване на резултатите след ден-два-три. Всички са напрегнати, изключително уморени, могат да си назначат хора, държавата плаща много пари за реализацията на тези резултати“, посочи Ангелов, като допълни, че именно на това се дължат традиционните скокове на броя на положителните всеки вторник.