Обезщетенията за болка и страдание раждат криминални схеми. За това предупреди в ефира на „Тази сутрин” Светла Несторова - председател на Асоциацията на българските застрахователи, като уточни, че от бранша настояват за въвеждане на лимит само по този компонент.
По думите й, практиките са „ужасяващи" – прибират се по 80-90% от обезщетението под формата на адвокатски хонорар, наемат се погребални агенти, работи се със служители на МВР.
Адвокатите разбират за смъртта на човек на пътя преди близките му - коментира още Несторова.
От бранша настояват да се плаща за действителния икономически ефект.
„Когато си отиде един човек и той има две деца и те са на малка възраст, това би следвало да бъде обезщетено повече, отколкото когато си отиде човек, който има само партньор. И в двата случая трябва да има обезщетения, защото има икономическа загуба, но обезщетението трябва да бъде различно по размер. Трябва да сперм да питаме съпругите и хората, колко точно ги боли и да се опитваме да остойностяваме, нещо което не можем”, отбеляза Несторова.
От Комисията за финансов надзор коментираха за bTV, че те не са предлагали конкретните лимити за обезщетенията, но са убедени, че такива трябва да има докато се изработи методика, която да остойностява щетите и икономическите загуби след смъртта на член на семейството. Тогава обезщетенията ще надхвърлят значително 20 хиляди лева.