Работодатели и синдикати отхвърлиха финансовата рамка за 2023 г., предложена от служебното правителство. Днес Националният съвет за тристранно сътрудничество се събра часове преди кабинета „Донев“ да внесе документа в Народното събрание.

Социалните партньори са притеснени от рекордния заложен дефицит от 6,4%  или 12 млрд. лв., тъй като се увеличава опасността България да се отдалечи още повече от членството си в еврозоната.

Инфлацията се очаква да бъде 8,7%. Минималната работна заплата остава 780 лв. Пенсиите ще нараснат от 1 юли с 12%.

Служебното правителство отново подчерта, че параметрите на бюджета отразяват финансовото състояние на държавата и политическото безвремие.

Националният съвет за тристранно сътрудничество заседава извънредно, но социалните партньори така и не постигнаха съгласие по финансовата рамка. Още миналия петък при представянето на бюджета беше обявен рекорден дефицит от 6,4%, отражение на случващото се през последните близо две години, според служебната власт. Утре план сметката на държавата трябва да бъде внесена в парламента. 

Въпреки, че държавата се очаква да похарчи повече, отколкото да събере, това няма да навреди на социалните плащания, увери социалният министър. Така пенсиите ще се вдигнат в средата на годината с 12 на сто.  

„Всички приходи и разходи са планирани на база действащото законодателство. Те представляват моментна снимка състоянието на финансите на държавата в резултат на предприети от предходната година действия“, каза Лазар Лазаров, министър на труда и социалната политика.

Синдикатите продължават да настояват за ръст на минималната заплата от 850 лв. 

„Колкото и да търсихме не можахме да открием мерки, за намаляване на дефицита и увеличаване на доходите на заетите лица“, обясни Валери Апостолов, КТ „Подкрепа“.

„Държавата е конят, който дърпа каруцата, каруцата се клати от година и половина, но тя се клати не защото вървим напред, а защото стоим на едно място. Така че моят призив е депутатите да прекроят бюджета по начина, по който да отговора на реалната политическа конюнктура“, каза Любослав Костов, КНСБ.

Работодателските организации изразиха притеснения, че дупката в бюджета ще затвори входа към Еврозоната.

Служебната власт е предложила редица мерки свързани с орязване на разходи, за да попълни недостига в бюджета, но окончателното решение е на депутатите.