Заради остарели водоснабдителни съоръжения и липсата на инвестиции в сектора около 2/3 от питейната вода в България не стига до чешмите, а се „губи” по трасето. Таза тревожна статистика съобщи регионалният министър Десислава Терзиева по време на срещата на правителството с бизнеса.
„Нямаме никакъв проблем с водната стратегия, доработваме я в момента и се подготвяме в най-скоро време тя да бъде разгледана в Министерски съвет”, допълни в същото време тя.
Терзиева обяви, че в момента се разглеждат няколко кандидатури за заместник-министър, който да отговаря за сектор „Води". „Трябва ни човек, който да се занимава с води, имаме няколко кандидатури, в момента ги обсъждаме. Все пак заместник-министър Добромир Симидчиев подаде оставка преди една седмица”, изтъкна Терзиева.
Тя обяви още, че Министерството на регионалното развитие ще стартира строителството на язовир Пловдивци, на язовир Луда Яна и рехабилитацията на язовир „Студена", където ще бъде изградена и пречиствателна станция.
Заради тежкото състояние на част от републиканската пътна мрежа, ресорният министър подчерта, че всяка година трябва да се инвестират между 70 и 150 млн. лв. за възстановяване. През тази година 50 млн. лв. от инвестиционната програма ще бъдат изхарчени в тази посока.
„Основните ни задачи през следващите месеци са свързани с това изцяло да завършим АМ „Марица", участъкът на АМ „Струма" от Сандански до Кулата, околният път на Враца и първият участък от Западната дъга на Софийския околовръстен път. В изпълнение на тези проекти в края на годината ще имаме 90 км чисто нова републиканска пътна мрежа”, изреди още Терзиева.
През 2014 г. ще стартират и търгове за ключови проекти по трансевропейски транспортни коридори, двата пътни участъка на Лот 3 на „Струма", както и участъка от Калотина до „Струма” и скоростният път Мездра - Ботевград, добави регионалният министър.
Тя съобщи, че от юни 2013 г. до февруари 2014 г. по ОП „Регионално развитие" са изплатени 523 млн. лв., плащанията са нараснали със 136 %. Стойността на сключените договори към момента са за над 3 млрд. лв., което е близо 78% от бюджета на програмата.