Министерството на правосъдието публикува за ново обществено обсъждане проекта на Закон за несъстоятелност на физическите лица, който е заложен в Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), съобщава "Лекс". Обществените консултации по него ще продължат до 11 декември 2024 г.

Проектът на закон за личния фалит беше предмет на две обществени обсъждания – през 2022 г. и 2023 г., и два пъти е одобряван от Министерския съвет. Беше внесен и в две Народни събрания – 48-ото и 49-ото, но така и не беше приет .

България е една от малкото държави, които нямат производството по несъстоятелност за физическите лица, които не са търговци или предприемачи.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Производството, което се предлага, е изцяло доброволно и се образува по искане на добросъвестния длъжник в окръжния съд по постоянния му адрес.

Проектът предвижда серия от презумпции за недобросъвестност. Сред тях са длъжникът да е работоспособен, но през последната година преди подаване на молбата за откриване на производството по несъстоятелност без основателни причини да не е упражнявал трудова или друга дейност, която да е източник на доходи.

През последните 3 години да е извършил нарушение на задължение за деклариране на доходи или имущество. През последните 5 години да е поел задължение по договор за заем, договор за покупка на стоки и услуги или друг възмезден договор, който не е предназначен за задоволяване на негови или на членовете на семейството, които издържа, основни жизнени потребности и което задължение е явно несъобразено с имуществото и доходите му.

С откриване на производството съдът налага обща възбрана и запор върху имуществото на длъжника. Той не може да сключва нови сделки на управление и разпореждане с имуществото си, както и да извършва плащания без разрешение на синдика.

Въведено е изключение за текущите задължения за задоволяване на жизнените потребности на длъжника и семейството му в рамките на определената от съда издръжка (плащания към централния и местния бюджет, към доставчици на битови, комунални и съобщителни услуги, необходими разходи за храна, здравеопазване, образование и т.н.).

Плащанията в полза на длъжника се извършват по особена банкова сметка на масата на несъстоятелността. Спират съдебните и арбитражните производства по имуществени граждански и търговски дела срещу него, а образуването на нови е недопустимо. Спират се изпълнителните производства срещу имуществото, включено в масата на несъстоятелността, с изключение на производствата, по които е предприето действие за осъществяване на обезпечението.

Когато длъжникът няма достатъчно секвестируемо имущество за покриване на началните разноски в производството по несъстоятелност и за частично удовлетворяване на вземанията на кредиторите, съдът обявява неплатежоспособността му, открива производството по несъстоятелност и налага обезпечителни мерки. А длъжникът се задължава да уведомява съда за притежаваното от него имущество всеки месец и в 7-дневен срок от настъпване на промяна.

Съдът определя първоначалната издръжка на длъжника и членовете на семейството му и банковата сметка, по която може да се извършват плащания в негова полза.

Производството се спира и може да бъде възобновено с решение на съда по искане на длъжника в едногодишен срок. Условието е длъжникът да удостовери, че притежава секвестируемо имущество, достатъчно за покриване на началните разноски и за частично удовлетворяване на кредиторите. Ако в рамките на този срок длъжникът не поиска възобновяване, производството по несъстоятелност се прекратява.

Длъжникът сам предлага план за погасяване на задълженията си още с подаване на молбата за образуване на производството. Право да предложат план имат и синдикът, и кредиторите, които притежават най-малко една трета от приетите вземания.

Ако планът отговаря на изискванията, съдът го допуска за разглеждане от събранието на кредиторите и го свиква в едномесечен срок. Планът се приема от събранието на кредиторите, ако за него гласували повече от половината от приетите вземания, независимо от реда, по който се удовлетворяват. Съдът утвърждава приетия план и той става задължителен за длъжника и кредиторите.

Когато не бъде предложен, или не бъде приет или утвърден погасителен план, съдът обявява длъжника в несъстоятелност, лишава го от правото да управлява и да се разпорежда с имуществото, включено в масата на несъстоятелността и постановява да започне осребряване на имуществото, включено нея.

Задълженията на длъжника за удовлетворяване на вземанията в производството по несъстоятелност се погасяват с изтичане на тригодишен срок от влизането в сила на решението на съда за утвърждаване на плана за погасяване. Когато няма план – от определението на съда за одобряване на първия опис на имуществото. Като условията са длъжникът да е платил разноските в производството по несъстоятелност; да е удовлетворил поне частично включените в списъка на приетите вземания, при условие че цялото негово секвестируемо имущество е послужило за удовлетворяване на кредиторите на несъстоятелността; да не са налице основания за недобросъвестност на длъжника.

А когато длъжникът е нямал имущество за провеждане на производството, с изтичането на пет години от влизането в сила на решението за откриването му, задълженията се погасяват. Условието е цялото секвестируемо имущество на длъжника след влизане в сила на решението за откриване на производството по несъстоятелност, да е послужило за удовлетворяване на кредиторите му.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK