Започна описването на щетите в пострадалите от наводненията райони. Най-засегнатите ще получат обезщетения, ще има и подкрепа за населените места с работници по временната заетост.

79-годишният Къно Кънов от село Чирен няколко дни се бори с водата в приземието. Пожарникарите теглили веднъж с помпа, но пак се напълнило. И съсипало мебели и електроуреди.

„Като падна, не мога да стана и се уплаших, че ще остана във водата и излязох. Съсипа хладилник, пералня, бойлер, матраци, две легла, зимнина“, разказва Къно Кънов.

Социални, община и БЧК обикалят засегнатите имоти.

Засегнатите от потопите могат да кандидатстват за три вида помощ. Еднократна – до 1512 лева. Вече се приемат заявления в социалните служби. Ще се отпускат още и до 2500 лева за нови домакински уреди. В момента за тази цел Фонд „Социална защита“ разполага с ресурс от 800 000 лева.

Ще има помощ и чрез общините допълни в студиото на ”Тази сутрин“ социалният министър Иванка Шалапатова. Това ще се случи чрез разширяване обхвата на програмата „Топъл обяд“ за тези, чиито кухни са били под вода.

"Най-голямата трудност на местно ниво е разрушената инфраструктура, премиерът се е ангажирал лично. моят приоритет е оказване на психологическа и емоционална помощ, това е нещо, което в последните години е оставено на заден план“, добави тя.

Комисиите във Врачанско обаче се натъкнаха и на некоректно подадени кадри от страна на пострадалите.

„Електроуредите казват, че са изгорели, пробваме ги, няма такова нещо, пералнята работи. Другият човек казва, че му е влязло в стаите, няма такова нещо“, каза Ивайло Тошев, член на общинска комисия.

Описването на щетите продължава. И днес в Чирен пожарна продължаваше да отводняват мазета. А на семейство с малки деца общината вече предостави легла, гардероб и завивки след наводнението.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement