От четвъртък започва 30-дневната информационната кампания за референдума с въпрос "Да развиваме ли ядрена енергетика в Република България чрез изграждането на нова ядрена електроцентрала?" Политически наблюдатели приемат тази кампания за репетиция преди парламентарните избори догодина.

В информационната кампания ще се включат 4 играчи. Категорично "за" нова ядрена централа е само инициативният комитет на БСП, който предизвика провеждането на референдума.

76-те депутати от ГЕРБ са в разкрачена позиция, защото ЦИК по закон ги е записала наравно с червените като инициатор на референдума, но пък точно тези депутати пролетта гласуваха проектът "Белене" да спре.

Като застъпници на тезата срещу втора атомна се регистрираха инициативни комитети от ДСБ и партията на Мария Капон.

ЦИК определи висок лимит за кампаниите. Ако наберат 2 милиона, по-богатите партии може да заглушат аргументите на по-бедните. След месец е първият иницииран от гражданите референдум.

„Обръщаме се към всички български граждани да участват в референдума, за да може народът да си върне държавата, а по-голямата част от тези хора да отговорят положително на зададения въпрос, което конкретно би дало шансове на изграждането на АЕЦ Белене”, призова Янаки Стоилов.

На Стефановден червените започват с премиера на документален филм за "Белене" и клипове. ГЕРБ пък хвърлят в битка депутатите от анкетната комисия "Белене". Управляващите уточняват, че са "за" ядрената енергетика, но "против" скъпа централа за 22 милиарда лева.

Сините ще залагат на изяви по радиата и телевизиите. „Ако нашите аргументи, които почиват на абсолютно категорична и ясна научна база, стигнат до всеки българин, на референдума гласовете против ще са много повече, от тези, които са за”, казва Иван Иванов.

Единната народна партия ще прави събития и безплатен вестник. „Важно е хората да излязат и този път имат възможността да им кажат "не". Не на енергийния монопол, не на всички подли въпроси, защото самият въпрос е зададен изключително подло”, изказа се и Мария Капон.

Въпреки че ГЕРБ махнаха думата „Белене” от оригиналния въпрос - между четирите кампании личи пълен консенсус, че питането е именно „за” или „против” „Белене”.

Сега ни чака месец говорене какво следва от единия или другия отговор. За да имат успех, агитаторите те трябва да докарат пред урните 4 345 450 души - един човек по-малко и решението няма да задължи държавата.

Има един важен детайл. Ако повече от една пета от гласоподавателите излязат и мнозинството от тях гласува с "да", въпросът ще се върне в парламента за решаване.

  • Станишев: Протестът е отговор на тези, които са против ядрената енергетика
  • ЦИК: Бойко Борисов не е агитирал в деня на референдума
  • Аномалия с избирателната активност в деня на референдума
  • Потвърдено: Избирателната активност на референдума е 20.22%
  • Трябваше да се чуе гласът на гражданите, не да се обяснява срещу кого е вотът
  • Яне Янев: Референдумът ще разцепи БСП
  • ГЕРБ ще се изправи срещу Тройната коалиция плюс "Атака"
  • Румен Петков ще сезира ЦИК за агитация на Борисов
  • ДСБ: За пръв път БСП бие ГЕРБ при национален вот
  • Отзвук от референдума по света: Някой гласува, някой победи