Днес започнаха огледите на изпепелените Тютюневи складове. Криминалисти и пожарни експерти от София, придружавани от окръжния прокурор на Пловдив Румен Попов, бяха допуснати зад огражденията на улица „Иван Вазов", за да се запознаят отблизо с пораженията, нанесени на сградите-паметници на културата.
В специални защитни облекла експерти влязоха в приземния етаж на сградата, от която тръгна огнената стихия в събота следобед. Първият оглед продължи няколко часа.
Представителите на прокуратурата и полицията не пожелаха да дадат изявление.
Като обвиняем е привлечен 44-годишният клошар Любомир Данчев, който е основният заподозрян. От италианската фирма, собственик на склада, също отказват да коментират.
Уникалната дървена конструкция няма как да бъде възстановена, смятат от Камарата на архитектите, но предлагат помощта си, за да се запази това, което е останало.
Най-важното в момента е да се направи незабавно проект за укрепването, каза арх. Борислав Игнатов. По думите му, когато конструкцията на цялата сграда е изгоряла, стените са неукрепени и има опасност да рухнат при силен вятър, буря или леко земетресение.
Архитектите настояват за единна електронна карта на всички паметници на културата у нас.
Реконструкцията на един от тях е пред финал. Проектът за възстановяване на бившия "Гранд хотел България" в столицата е на повече от 15 години.
Сградата е построена в края на 19 век от чеха Антонин Колар - първият главен архитект на София. Като част от царския комплекс, в нея са отсядали политици, музиканти, писатели и общественици. През годините претърпява много поражения, особено при бомбардировките.
След реконструкцията обликът на фасадата е запазен, надстроени са три етажа а вътре ще се помещава банка.