По данни на НОИ 107 хил. българи се осигуряват на максималния осигурителен доход, който сега е 2000 лева, но от Нова година става 2 200. Така всеки скъпо платен работник в януарския си фиш ще установи, че заплатата му е намаляла с до 25 лева заради по-високите здравно осигурителни вноски.

Работодателите също ще увеличат разходите си за труд на своите служители - с по още 36 лева.

Според независимите икономисти това може да подтикне фирмите да намалят извънредно фонда си за заплати, да направят съкращения или да намерят друг легален начин да избегнат облагането и така частично да минат в сивата икономика.

„Всяко покачване на тежестта върху бизнеса изразяваща се в по-високи разходи за труд, вреди и пречи на бизнеса да създава заетост. Така че в никакъв случай това не е добрата политика”, заяви Десислава Николова.

От друга страна с новия праг максималната пенсия у нас от 1 януари ще се увеличи на 770 лева.
А служителите с високи заплати ще получават с десет на сто по-големи обезщетения за безработица, майчинство през първата година и когато са в дълъг болничен. Но ще усетят предимството плавно следващите две години.

„Трябва да се натрупат още две години осигуряване на максималния осигурителен доход за да се усети това по-високо обезщетение, което ще се получи”, допълни Антоанета Ганчева.

С по-високия праг обаче, догодина НОИ ще прибере от работодателите и служителите допълнителни 44 милиона лева.