Само преди 4 месеца ударна акция на Агенцията по храните разкри тонове негодни храни - с изтекъл срок на годност, в складовете на големи хипермаркети. Създаде се и прецедент - за първи път беше затворен обект от голяма търговска верига, заради залежала стока в огромни количества. Тогава контролните органи обещаха законодателни промени, които ясно и точно да регламентират, какво количество негодна храна може да се задържа в магазините.
Шокиращо количество развалена храна - от над 1200 килограма, стана причина за затварянето на този магазин от голяма търговска верига. Негодната стока, предназначена за унищожаване залежаваше в складовете на обекта по неясни причини. В същото време от щандовете бяха иззети близо 30 килограма развалена стока.
Няколко месеца по-късно се връщаме в обекта - обновен, почистен, но отново неизряден.
„Топлата витрина и наличните количества там се съхраняваха при изключена витрина, това е абсолютно недопустимо.Трябва да се съхраняват при температура минимум 63 градуса”, обясни
д-р Сивлия Каменова от Агенция по безопасност на храните.
Така близо 5 килограма сготвена храна беше конфискувана веднага и предназначена за унищожаване. От тоновете залежала стока нямаше и помен, нещо повече хладилниците за животински отпадъци бяха празни. В същото време - по документи са изтекли сроковете на годност на различни колбаси.
„Поне за 10 дена трябва да има десет до 20 килограма брак, а тук няма нищо, което наистина е малко съмнително”, коментира д-р Каменова.
Връща ли се негодна стока по щандовте и какво се случва с развалените продукти остава загадка. Но не липсва и лош опит.
От Агенцията по храните обещаха законодателни промени - фиксиране на количествата брак, които могат да залежават в магазините и по-солени глоби за нарушителите.
„Ако сега глобите са 10 хиляди лева ще станат десетократно по-големи, така че да не се правят подобни нарушения”, допълни д-р Йордан Войнов .
Промените обаче се бавят вече няколко месеца. Те ще бъдат заложени в новия Закон за храните, но дебатите по него тепърва предстоят. Предстои да се затегне контрола и при ресторантите - заведенията няма да имат право да изхвърлят хранителни отпадъци директно в кофите за боклук. Нещо, което се случва в в масовият случай безразборно и неконтролирано.