Законът за личния фалит - отново на дневен ред. Министерството на правосъдието публикува проекта му за обществено обсъждане.
Искането за фалит да е изцяло по желание на длъжника, предвижда законът. С молба до съда той трябва да посочи какъв е размерът на дълговете му и с какво имущество и доходи разполага.
Предвижда се несеквестируемо имущество и издръжка за семейството му. А съдът назначава синдик, който уточнява кредиторите и проверява техните вземания.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Ако производството е успешно, кредиторите ще получат част от дължимото, а останалото ще бъде опростено:
„В рамките на 3-годишен срок, след като е постигнато споразумение и е одобрен планът всичко, което той получава, ще бъде разпределяно от синдика да ползват неговите кредитори“, каза Светла Стойкова, държавен експерт в Министерството на правосъдието.
За неплатежоспособен ще се счита този, който повече от 6 месеца не може да изпълни едно или повече парични задължения на стойност над 10 минимални работни заплати, е записано в разпоредбите. Според експертите обаче трябва да бъдат заложени по-високи критерии:
„Среден размер на потребителски кредит е горе-долу толкова - около 10 000 лева т.е. всеки ще може да обяви честен фалит. Един така не добре помислен закон със сигурност ще доведе до по-висок кредит риск и до по-високи лихвени проценти“, каза Лидия Димитрова, Асоциация за управление на вземанията.
Срокът за обществено обсъждане е до 11 декември.
„Това е единственият път, в който чрез законов механизъм чрез най-накрая създаването на ясна нормативна уредба обикновения човек, който е изпаднал в безпътица, в която се чуди къде да намери светлината в тунелчето и да започне на чисто, да се случи“, заяви заместник министъра на правосъдието Михаела Мечкунова.
Всеки пристъпил към процедурата по несъстоятелност ще може да премине през нея само веднъж.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK