Няма такова нещо като въвеждане на задължителна гражданска застраховка за домовете до дни – думите ми бяха извадено от контекста и преекспонирани. Така строителният министър Лиляна Павлова коментира пред bTV появилата се информация, че следващата сряда кабинетът ще реши, че всички българи трябва задължително да подсигурят жилищата си срещу природни бедствия, подобно на задължителните застраховки за автомобилите.

„По-рано казах само, че правителството трябва да обсъди мерки в посока задължително застраховане – т.е. да обмислим един механизъм, чрез който хората да се грижат за частната собствност. Идеята е до сряда само да обсъдим темата и да вземем решение да се търсят варианти в тази посока”, обясни какво всъщност е имала предвид с предложението си към своите колеги от кабинета Лиляна Павлова.

По повод на раздаваните на пострадалите от труса в Пернишко по 325 лева, министърът заяви, че държавата няма да спре със своята социална функция и ще продължи да помага на хората в нужда, но няма как да плати всички щети и да поеме цялата тежест на случилото се. „Затова трябва да се помисли за застраховки”, заключи Павлова.

Тя още веднъж подчерта неотложността на предстоящите ремонтни дейности по мостове и виадукти. По думите й досега кабинетът не можел да обърне внимание на тяхното „занемарено” състояние, тъй като имало по-важни задачи – магистралите.

„Трябваше да се възползваме максимално бързо от еврофондовете. Европа не ни дава пари за ремонти, но за сметка ан това ни даваше пари за инфраструктура и затова сме се стремили да усвояваме пари за магистралите. От друга страна проблемът с мостовете и другите съоръжения е важен, защото те са строени преди 30-40 години и всяко природно бедствие ги руши и компрометира. Поддръжката им през годините на прехода е била по-скоро козметична”, каза регионалният министър с уточнението, че нито един от поканените специалисти от ВИАС не е бил съгласен да се подпише под твърдението, че „утре някой мост няма да падне при бедствие”.

Според Павлова обезопасяването на рисковите съоръжения може да отнеме около една година, като ще се налага да се ограничава частично движението по тях.