Започнаха засилените проверки на Агенцията по храните за Великден. Инспекторите следят за качеството на яйцата, агнешкото и другите традиционни продукти на празничната трапеза.
Под контрол са производители и търговци на едро и дребно. Шест мобилни екипа на агенцията проверяват условията за съхранение на продуктите, срока на годност и произхода им. При констатирани нарушения стоката се изтегля от пазара.
Как да разпознаем опасните храни и какво е качеството на месото, което се предлага на пазара? „Месото почва да мирише, почва да лепи”, обяснява Саид Сейфедин.
Той е месар от 25 години и продава месо единствено от производител. Казва, че само така е сигурен в качеството му.
Хосе също зарежда магазина си с българско месо. Казва, че веднага ще разпознае дали продуктът е пресен или не. „Ние го взимаме от големи фирми, където го съхраняват и ни карат със сертификати. И тях ги стягат за изискванията, всичко трябва да е на 6, проверки минават почти през ден, не само при нас, а и при тях”, казва собственикът на магазин за месо.
Най-често срещаните нарушения при месните продукти са начинът им на съхранение и неясният им произход. Затова все повече хора избират да пазаруват директно от производител.
Според експерти, ако месото е сменило цвета си или има неприятна миризма, със сигурност е опасно за здравето ни. Често обаче дори не подозираме, че храната, която консумираме, вече е негодна.
„Това е обществено известно, че в голяма част от складовете условията не отговарят практически на изискванията. Може да ни докара най-малкото стомашни неразположения, а във втория случай може да ни докара доста по-сериозни инфекциозни заболявания като салмонела, дизентерия, цял спектър от заболявания може човек да получи по този начин”, пояснява д-р Сергей Иванов, експерт по качество на храните.
За да удължат срока на трайност, някои търговци използват различни трикове като препакетиране или използване на химични добавки. Месото, например, най-често просто се измива, за да добие по-хубав вид и да се притъпи неприятната миризма.