Забраната гражданите да предават черни и цветни метали ще влезе в сила след две години, обяви в студиото на "Тази сутрин" зам.-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева.
След близо година дискусии и след заплахи от санкции от страна на Европейската комисия парламентът прие Закона за отпадъците на второ четене. Депутатите забраниха на физическите лица да връщат собствения си отпадък от черни и цветни метали срещу заплащане.
Нардоните представители записаха - всеки, който извършва дейност с този тип боклук, да плаща глоба между 1400 и 4000 лева, ако няма съответното разрешително или не е регистриран по Търговския закон.
Манева определи като отстъпление текстовете, които предвиждат забраната да влезе в сила след две години. Аргументът бил, че голям контингент от работещите в сферата ще останат без препитание. Те били подкрепени от профсъюзите и стопанската камара. Зам.-министърът обаче обясни, че в тези две години контролът ще бъде засилен.
Акцентът в новия закон е върху намаляването на отпадъците, върху тяхното рециклиране и оползотворяване. "Това спестява изключително природни ресурси. Това е и една икономическа цел", коментира още тя.
Текстовете предимно регламентират събирането и рециклирането на боклука - 50% от отпадъците от хартия, метали, биологични отпадъци и пластмаса трябва да бъдат рециклирани.
Тази цел трябва да бъде постигната до 2020 година, като изцяло ще бъде реорганизирана практиката на събиране и рециклиране на отпадъците. Общините и държавата трябва да създадат ясна платформа за това и да обучат всички граждани, каза Манева.
Отговорност вече носят и местните власти, и бизнесът, и гражданите.
В момента се събират около 3 милиона тона битови отпадъци - от тях 340 тона са опаковки, а едва половината се рециклират.