Парламентът забрани на физическите лица да предават собствения си отпадък от черни и цветни метали срещу заплащане, след като прие на второ чете Закона за управление на отпадъците. Дискусиите по текстовете продължиха близо година, преминавайки под натиска на Европейската комисия, която заплаши България със санкции заради неспазения срок за прилагане на рамковата директива за отпадъците в национално законодателство - декември 2010 г.
През април от Министерството на околната среда и водите обещаха законът да бъде приет до месец в Народното събрание и да започне да изпълнява основната си функция – прекъсване на порочните практики в сектора.
Затова и било отнето правото на гражданите да се разпореждат с личните си черни и цветни отпадъци, обясни заместник-ресорният министър Евдокия Манева. В екоминистерството действали „ръка за ръка” с МВР в създаването на предпоставки за прекратяване на кражбите. Така всеки, решил да извърши дейност с този тип боклук, ще плаща глоба между 1400 и 4000 лева, ако няма съответното разрешително или не е регистриран по Търговския закон.
"Благодаря ви. С този закон вие направихте чудеса", обобщи свършеното Манева пред парламента.
От МОСВ определиха основния акцент на закона – намаляване, рециклиране и обезвреждане на отпадъците. Поставената цел е до 2020 година България да е готова за повторна употреба и рециклиране на поне 50 на сто от домакинските отпадъчни материали - хартия и картон, метал, пластмаса и стъкло.
Законът задължава кметовете да осигурят площадки за разделно събиране на отпадъци в населените места с над 10 000 жители на територията на общината. Манева успокои, че целта не е да се налагат санкции на градоначалниците, а да им помогнат с тази задача. В предприятието за управление на средства за околна среда има достатъчен финансов ресурс, гарантира заместник-министърът, макар че от опозицията възразиха. Общините ще бъдат улеснени и като получат контрола по спазването на изискванията за разделно събиране на отпадъците, каза още Манева.
Тя допълни, че се облекчават разрешителните режими: „Всичко, свързано с неопасните отпадъци, се поставя на регистрационен режим и дейността се децентрализира, като всички разрешителни ще се издават от районните инспекции. Така хората, които желаят да работят в тази сфера, ще бъдат обслужвани по-бързо”.