Майчинството през втората година да остане 780 лева до 2028 година - замразяването е част от идеите на финансовото министерство за бюджета догодина.

Минималната работна заплата да бъде увеличена от 933 лв. на 1 077 лв.  Толкова да стане и минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се.

Максималният осигурителен доход пък трябва да скочи от 3750 лева до 4 130  лева.  В политиката по доходите е предвидено увеличение на заплатите в обществения сектор с 10 на сто.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Ето как хората приемат идеята за по-малко пари за майките.

Като майка на дете до 2 години Силвия Славова пресмята, че 780 лв не  успява да покрият нуждите на сина ѝ.

„Доста бързо се изпаряват – памперсите, козметика, някоя дреха на детето за месеца и до там. А за всичко останало? Тати!“, коментира тя.

Близо 80 лева струват най-потребяваните детски продукти, които обаче домакинствата не купуват еднократно в месеца.

 

Затова според синдикатите доходите на майките през втората година не трябва да бъдат замразявани. В условията на демографска криза, в каквато се намира страната, раждаемостта трябва да се стимулира.

„Не е нормално да се замразяват за 2-4 години икономиката не е статична, животът се развива, цените в магазините поскъпват. Да, инфлацията е 1-2%, а не 10-12, но и това означава поскъпване“, коментира Любослав Костов, главен икономист в КНСБ.

Според икономисти замразяването на майчинството няма да реши проблемите с разходната част на бюджета догодина.

„Съмнявам се, че някой в Министерство на финансите е разсъждавал да намери някакъв трудово-пазарен ефект,  да се опита да върне младите майки на пазара на труда, по-скоро се е търсило откъде могат да се отрежат някакви пари в опит да се върже бюджета“, коментира Адриан Николов, икономист в Института за пазарна икономика.

Снимка: iStock

По-високият максимален осигурителен доход се очаква да увеличи приходите в бюджета с около 350 милиона лева, пресмятат синдикатите.

Данъчно осигурителната тежест на хората с минимални и средни заплати е много по-висока от тази за хората с доход над 3750 лева, отчитат те.

„Слагаме всички на една основа – не искаме богатите и интелигентните да плащат повече, искаме да плащат колкото всички останали“, посочва Любослав Костов.

Кои от политиките по доходите ще бъдат одобрени окончателно - ще решат депутатите.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK