Обръщаме поглед към една личност, която произвежда международни новини буквално всеки ден - Илон Мъск. Повече за амбициите му в политиката и индустриите на бъдещето и как от едно момче в Южна Африка става най-богатият мъж в света - разказва Станчо Станчев.

Той се ражда в Южна Африка, но стигна до Белия дом. Той е най-богат мъж в света през 2025 година. Той има амбиции да покори индустриите на бъдещето. Той е Илон Мъск.

Според списание „Форбс“, човекът, който оглавява списъка на най-богатите в света е именно Мъск със своето състояние от 416,2 млрд. долара, следван от собственика на Амазон - Джеф Безос с неговите 236 млрд. долара. Състоянието на Мъск е 16 пъти по-голямо от БВП на България за 2024 година. Но как империите му стигнаха тези размери и как едно момче от ЮАР стана сред най-приближените на новия стар президент Доналд Тръмп?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

На 12-годишна възраст Илон Мъск създава първата си видеоигра и я продава на компютърно списание. Баща му е южноафриканец, а майка му канадка. Израства в Претория - столицата на Република Южна Африка.

„Имал съм враждебна среда. Биех се многократно, веднъж бях нахапан до смърт, бил съм жертва на агресия“, разказва за себе си Илон Мъск.

Колежанският живот на Мъск е показателен за неговия бизнес нюх. Записва да учи физика в Станфорд, но напуска на втория ден. Решава, че бъдещето е в интернет и напуска света на науката.

Мъск открива първата си компания Zip2 през 1995 г., когато е на 24. Само след две години я продава за 307 млн. долара, след което създава компания за финансови услуги, която се превръща в световния гигант Pay Pal - лидер в онлайн транзакциите. През 2002 Мъск продава Pay Pal на eBay за 1,5 млрд. долара.

2002 г. е важна за Мъск и по друга причина - тогава създава своя първи гигант SpaceX, с което обръща своите бизнес амбиции към космоса.

„Никога не съм завършвал астрофизика, но четях доста книги в тази посока, това ми помогна“, обясни Илон Мъск.

Falcon, Dragon, Starship, Tesla. Това не са имена на блокбастъри от сферата на научната фантастика. Това са образно казано златните кокошки зад империята на Илон Мъск.

Към днешна дата компанията SpaceX има договор за изграждане на спускаем апарат за астронавтите, които ще се върнат на Луната до 2026 г. в рамките на космическата програма на НАСА „Артемида“. Компанията на Мъск за сателитен интернет Starlink все повече доминира космическото пространство около земята с над 6350 сателита в орбита.

Неслучайно световни анализатори определят Илон Мъск като незаобиколим фактор в космическата индустрия.

„Отиваме към Космоса, защото сме любопитни. И най-важното, което научихме е, че има ползи от там, които работят за живота на земята тук“, заяви Майкъл Робъртс, Международна космическа станция.

Не по-малък успех има създадената от Мъск компания за електромобили, слънчева и чиста енергия - Tesla. С оценката си от над 1 трилион долара Tesla достигна най-високата си оценка за повече от две години. Следващите му най-големи конкуренти по пазарна капитализация са японската Toyota Motor Company и китайската BYD, съответно на стойност 288 млрд. и 114 млрд. долара.

Най-скорошният, но не по-малко влиятелен глобален бизнес, който Мъск направлява, е социалната мрежа X, която милиардерът прекръсти от Туитър. Освен с новото име, Илон Мъск дойде и с нова политика, която често е замесена в инфовойни, спорно третиране на личните данни. Култов стана казусът с писателя Стивън Кинг, който напусна бившия Туитър, след като нарече Мъск "първата дама" на Тръмп и определи средата в социалната мрежа като токсична.

Разбира се, амбициите на Илон Мъск не спират до тук. Освен в индустриите на бъдещето, Мъск смело върви и по пътя на глобалната политика. След като дари повече от 119 млн. долара за кампанията на Тръмп, най-богатият човек в света оглавява "Департамент за правителствена ефективност", който да работи върху съкращаването на "огромната, задушаваща федерална бюрокрация". Оказва, че ефективността му надхвърля границите на щатите.

През седмицата, милиардерът публично призова за подкрепа на крайнодесните в Германия, според когото единство те могат да спасят страната. Министър-председателката на Италия Джорда Мелони защити Мъск след спекулациите, че именно той ще прдоставя комуникациите на италианското правителство и въоръжените служби. Според Файненшъл Таймс, Мъск дори планира да принуди британския премиер Киър Стармър да подаде оставка.

Дали влиянието на Мъск ще се отрази на европейските политика и бизнес? Кога орбитата на Земята ще бъде обхваната от планираните 42 000 сателита на Старлинк? Ще станем ли зависими от техния интернет? Дали Мъск ще посети някога онзи белоградчишки ресторант след като объркахме името му?

Все още нямаме отговори на тези въпроси, но едно е сигурно - маршът на Илон от Претория продължава и скоро няма да спрем да обсъждаме космическия и противоречив г-н Мъск.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK