Изискването за ваксина, преболедуване или тест за присъствено обучение в медицинския университет в Пловдив предизвика полемика. Група лекари се обявиха „против“. Студентите са умерени в реакциите си.

Според ректора проф. Мариана Мурджева, мярката подсигурява безопасното провеждане на занятията. А студентите, които не са ваксинирани или преболедували, и не желаят да се тестват, ще могат да продължат обучението си онлайн.

Снимка: btvnovinite.bg

Новата мярка не ограничава, а подсигурява присъствено обучение, допълва ректорът: „Повечето студенти имат досег с болни. Там също има рестрикции - на хоспитализираните се изисква тест за COVID. 

Според адвокати, мярката е резонна, но Министерството на здравеопазването трябва да определи начинът на действие в подобни ситуации. 

Като стажант-лекар Аглика Бяндова се е ваксинирала в първия възможен момент, защото е била доброволец в COVID отделение така може да практикува без пречки. 

„Ние вече влизаме в отделения, работим с пациенти. Един лекар, колкото и да чете, и да учи – медицината се научава до леглото на болния“, обясни Бяндова.

Казва, че предстои да се обсъдят предложения, които да дадат възможност на всички студенти да учат присъствено: „Да има някакъв толеранс за ваксинираните с една доза. Също така да се приемат тестове за антитела“.

Снимка: btvnovinite.bg

Вече над 600 университети имат подобни изисквания, казва адвокатът по медицинско прави Мария Шаркова. “Представете си, ако хронично болен ваш близък се зарази с COVID заради това, че Медицинският университет не е осигурил безопасна среда както за студентите, така и за пациентите“, обясни юристът.

Според Алианса на българските лекари за връщане към нормален начин на живот – решението противоречи на Закона за висшето образование. От ресорното министерство обаче заявиха - университетите са автономни:

Снимка: btvnovinite.bg

„Техните ръководства имат право да вземат решения самостоятелно, стига да не противоречат на заповедите на министъра на здравеопазването“.

В Медицинския университет в Плевен също имат подход за стимулиране на ваксинацията - имунизираните студенти могат да участват в томбола за 1000 лв. и три свободни от занятия дни. А от медицинския университет в София заявиха, че още в началото на годината е била организирана кампания за ваксиниране за преподаватели и студенти.

Снимка: btvnovinite.bg

Картата на заболеваемостта по области е без съществени промени днес - в червено остават Бургас и Велико Търново, в зелено - единствено Видин. Почти навсякъде обаче заболеваемостта расте.