„За мен е въпрос на чест да направим така, че преходът да приключи скоро.” Това заяви президентът на България Росен Плевнелиев в словото си на кръгла маса в Белене, организирана в почит на жертвите на комунистическия режим.
По думите му, преходът ще завърши „не когато отгоре надолу някой политик от някоя трибуна го обяви за приключен”, а когато „отдолу нагоре милионите българи направят своята обективна оценка - за фашизма, за комунизма, за доброто и за лошото”.
„България е една от малкото европейски страни, в които паметта за жертвите продължава да разделя, а не да обединява нацията”, допълни държавният глава.
По-рано през седмицата Росен Плевнелиев се оказа в центъра на бурна обществена дискусия заради твърдението си, че е участвал в митинг на 10 ноември, какъвто не се е състоял, и е носил собственоръчно направени плакати, каквито обаче се виждат в архивни кадри от митинг на БКП. Президентът се извини на „неразбралите” и уточни, че възприема 10 ноември „не като конкретна, а като символична дата и начало на прехода в България”. По този повод държавният глава настоя общественият дебат да се фокусира върху „личните истории на милиони българи” по времето на комунизма и в годините на прехода, за да „стане и по-ясно, и по-разбираемо за всички какво се случи точно тогава“.
„Ние трябва да се гордеем с това, че не се хванахме на тези „режисьори на прехода”, които вече 25 години ни прожектират подменения преход, дребнотемието, а не голямата истина за прехода”, заяви Росен Плевнелиев в Белене в събота. Президентът допълни, че според него преходът ще свърши, „когато сложим комунизма в музей, в учебниците, по един достоен начин - с истината”.
В словото си Плевнелиев отбеляза, че основният урок от комунистическото минало е, че силно общество се гради само върху здрави местни общности, които не могат да съществуват без вярата и паметта за мъчениците, които почитаме днес. По-тежка бе съдбата на българските католици - четирима от тях бяха екзекутирани, сред които е и Евгений Босилков от Белене, припомни президентът. Държавният глава поднесе цветя пред паметника на Евгений Босилков и разгледа изложбата „България 1949-1989. Забранената истина”.
Росен Плевнелиев участва в церемония по откриването на първия в България паметник на папа Йоан Павел Втори. В края на визитата си в Белене той посети бившия концентрационен лагер на остров Персин, за да отдаде почит към жертвите на комунистическия режим, като положи цветя пред паметната плоча там.
Плевнелиев посочи, че в годините на комунизма народът е бил превърнат в обект на социално инженерство, диктувано от тоталитарна идеология и изпълнявано от комунистическата партия. „През тези години беше възможно българи да бъдат лишавани от националност – както нашите сънародници от Пиринска Македония. Възможно беше цели етнически групи да бъдат лишени от правото да избират името си”, заяви Росен Плевнелиев.
Президентът допълни, че в тоталитарната българска държава всички са живеели в „лагер”. „Някои прекараха с години в реални лагери, а други в по-широкия и символичен смисъл на несвобода в „социалистическия лагер”, допълни той.