Български организации създадоха Национален пакт за четенето. Инициаторите се надяват да обединят родители, педагози, библиотекари, както и националната и местната власт в подкрепа на четенето. 

Една от столичните книжарници е посетена от хиляди клиенти през последните седмици, а най-предпочитаните книги са тези на български автори.

Снимка: bTV

В училищната библиотека посетителите са много, а предпочитанията - различни. Децата намират и книга, и приятел в лицето на училищния библиотекар Пепа Димитрова.

„Знаят, че ще намерят решение на проблема си и че ще бъдат изслушани, гушнати, обгрижени. Светлината, която струи от книги и деца е неимоверна енергия, която успява да ме държи до края на работния ден“, споделя тя.

Четенето спира дезинформацията, изгражда личности с мнение и възможност да го отстояват, стои в основата на икономическия растеж и иновациите. В това вярва Валентина Стоева и става един от учредителите на Национален пакт за четене.

„Хората смятат, че това е дейност за свободното време, свързана с романи, или пък е само за училището, за да положат изпити децата. Всъщност четенето е в основата на развитието на индивидите и промяната на средата“, казва Валентина Стоева, председател на фондация „Четене“.

В Националния пакт се надява да се включат националната и местна власт, лидерите на мнение, бизнесът и неправителственият сектор, синдикати и доброволци. 

Фондация „Четене“ цели да въведе програма първа книга за всяко дете. Ще се работи върху осигуряване на книга на новородените в България, включена в пакета от първа необходимост при раждане, както и обучение на родителите, че е важно да се чете на децата от раждането.