Държавата ще раздаде 1,2 млн. антигенни теста на здравните власти по места. А личните лекари ще могат и да издават направления, и сами да правят изследванията в кабинетите си.
И в момента д-р Георги Миндов прави антигенни тестове в кабинета си, който е с отделен вход. Въпреки това организацията е трудна. Уточнява, че прави изследванията след предварително записан час, като пациентите трябва да дойдат извънработно време, за да се избегне риска от разпространение на заразата.
По думите му, ако симптомите са доста очевидни - назначава му се електронно направление.
В кабинета на д-р Гергана Николова това е невъзможно - няма как потоците да бъдат разделени. „Виждате нашата чакалня отвън. Ще дойде пациент, ще му направя тест и ще трябва да чака 15 минути в чакалнята. Имаме фургон пред болницата, което е добра идея“, допълни тя.
И двамата, обаче, са категорични - направленията за антигенни тестове са необходимост, защото те са по-евтини, бързи и достъпни. „В София няма проблем, има лаборатории, които правят PCR. Но, ако отидете извън София – там няма такива и пътувате 50 километра, болен с температура“, допълни д-р Гергана Николова.
Д-р Гергана Николова заяви още, че вече са фактурирани допълнителните 1000 лв. за личните лекари и се очаква всеки момент да достигнат до тях.
Джипитата ще могат да издават направления и за тези тестове, заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов. Резултатът щял да е приравнен на положителен PCR, само ако пациентът има симптоми.
„Пациентите с положителен антигенен тест и клинична картина ще попадат в хипотезата за доказанCOVID, а неговите контактни ще бъдат под 10-дневна карантина”, обясни здравният министър.
Статистиката е вероятно да скочи. Няма, обаче, да бъде актуализирана със задна дата.