Вторият опит за увеличение на минималната работна заплата на 850 лева е неуспешен. Депутатите от парламентарната социална комисия отхвърлиха предложението минималното възнаграждение да бъде 50% от средното за страната през последните 12 месеца.
Минималната работна заплата ще бъде 50% от средната за страната, но от 1 септември 2023 г. Социалистите настояваха този механизъм да се приложи още от 1 януари.
„По предложение на ГЕРБ и с подкрепата на „Продължаваме промяната“ и „Български възход“ от 2023 г. увеличение на минималната работна заплата няма да има“, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова.
Популизъм - така отговориха от другия лагер. Няма пречка минималната работна заплата да се увеличи от догодина, но това е решение на правителството - в случая служебното.
„Правителството е предложило 770 лв., възможно е да достигнат и по-високи нива. Това е една игра на думи в момента, опит да се отвлече общественото внимание. Отново да се говори за това, че има едни добри партии, които искат да вдигат заплати и едни други, които не искат“, каза Деница Сачева от ГЕРБ.
И ГЕРБ, и „Продължаваме промяната“ предложиха минималната работна заплата да бъде брутно 50% от средната за страната.
„Клас, нощен труд - всичко това беше извън заплатата д сега, а сега влиза вътре. Изваждайки го над заплатата, тя става далеч под 710 лева.“, каза Нинова.
„В случаите, когато едно лице има много години стаж и прослужено време. Това означава, че неговата заплата няма да е реално 50%, а 52-55%, което работодателите не са съгласни, а ние сме склонни да подкрепим“, заяви Искрен Арабаджиев от ПП.
Оттам намекнаха, че вместо прослуженото време решаваща трябва да е оценката на работодателя и това предизвика гнева на синдикатите.
„Вие си намирате един враг, ако това нещо внесете и цялата ви парламентарна група. Който пипа клас - пада от власт“, заяви Любослав Костов от КНСБ.
Служебният финансов министър се изненада от идеята за брутна минимална заплата.
„Това би създало проблеми, тъй като брутна минимална работна заплата, когато трябва да изчислим здравни осигурителни вноски на децата от 0 до 18 години върху минималната работна заплата. Там няма как да вземем предвид клас прослужено време, така че би създало правна неяснота, как това ще бъде приложено“, заяви служебният финансов министър Росица Велкова.
Окончателното решение за механизма, по който ще се определя минималната работна заплата ще бъде взето в пленарна зала.