Партньорите в управлението с нов опит да бъде поправена "сглобката" на властта. Този път допирната точка са промените в Конституцията.

Финансовият министър пък представи план-сметката до края на годината - без орязване на социалните разходи и без вдигане на данъците.

Крачка напред към промените в Конституцията. Но и крачка назад от партиите, в това число и от Делян Пеевски, който се отказа от мястото си в комисията по конституционни въпроси.  В коя посока са стъпките за по-добрия диалог между партньорите в управлението - и днес не стана ясно.

ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС отново седнаха да разговарят за промените в основния закон. И се разбраха - ще изберат изцяло нови членове в конституционната комисия в парламента - те ще са експерти, а не политици.

В следващите 10 дни работна група ще реши дали идеите за промени да бъдат събрани в общ законопроект.

Денят започна с остър тон между партньорите във властта.

„Колкото по-бързо забравим вчерашната среща, толкова по-добре, защото тя не произведе нищо, освен още една нова разделителна линия“, каза Бойко Борисов.

„Не може всичките проблеми на държавата да се решат с един разговор. И трябва да направим общата ни култура да бъде ежеседмична среща по всички важни въпроси“, каза Кирил Петков.

Според ГЕРБ на срещата от вторник не са били обсъдени важните теми като например бюджета. А в нова искра се превърна помпозното, според Борисов, представяне на кандидата за кмет на София Васил Терзиев.

„Казах им, че всеки може да си издига кандидат за кмет, но когато вечерта чуя, че борисовата държава отпреди три години приказки се употребяват. Асен Василев дойде, пи кафе и отиде на среща. От нас се иска само да натискаме копчета, доколкото разбрах“, заяви Борисов.

„Да се подготви едно коалиционно споразумение – трябва доста дълго време. Месеци. Ние нямаме това време. Трябва да действаме сега и веднага. Единственият подход, който работи, е търсенето на консенсус“, смята министър-председателят Николай Денков.

Въпреки противоречията от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ пак седнаха да разговарят. Този път дойде и ДПС. За промените в Конституцията.

„Наясно сме, че това няма да е лек процес, защото той изисква мнозинство. Това е българската Конституция и е редно да участваме заедно“, каза Десислава Атанасова.

След един час разговори първо дойдоха компромисите.

„Ще изберем чисто нова конституционна комисия, за да няма разправии кой къде как участва. Правя крачка назад в името на България и на Конституцията, защото промените са неотложни. Крачката я правят всички, никой няма да излъчва знакови лица от партиите“, заяви Делян Пеевски.

А след това и допирните точки.

„Посоката е да ограничим безконтролността на главния прокурор, да преформатираме ВСС в съгласие на международните стандарти, да видим и да обсъдим идеи за преформатиране на института на служебния кабинет и да въведем индивидуална конституционна жалба. Това са целите“, каза Христо Иванов.

Една от обсъжданите промени е парламентът да не спира работа, когато управлява служебно правителство. И дори и в период на избори Народното събрание да се разпуска само за едномесечната предизборна кампания.