В София и още няколко града излязоха на шествия срещу международното споразумение за борба с пиратството в мрежата. В столицата шествието, организирано от Гражданска инициатива "Против АСТА", тръгна от паметника на Съветската армия. Според активистите направеното досега от държавата не е достатъчно.
„Когато нещо по-важно излезе на сцената, просто ще го вкара тихомълком в програмата на парламента и ще го приеме, както всичко около АСТА се е случвало тихомълком и скришом”,с мята участникът в протеста Петромир Кънчен.
Протестът тръгна към парламента с намерението да внесе петиция срещу АСТА. Заради почивния ден обаче нямаше кой да я приеме.
В Благоевград в протеста се включиха около двайсетина студенти. В Добрич противници на АКТА преминаха по централната улица на града. Протестиращите поискаха посланикът ни в Япония да внесе документи за оттеглянето на страната ни от споразумението.
Според организаторите у нас първата проява е била успешна, но управляващите не са реагирали достатъчно. Страната ни замрази процедурата по ратифицирането на пакта, докато изчака позицията на другите държави в ЕС.
Разколебаване дойде и в Брюксел. Съдът на европейските общности бе призован да се произнесе по международното споразумение за борба с пиратството е мрежата. Очаква се становището на Европейския парламент.
Очакваната вълна от протести срещу АСТА по света не се състоя. Най-много хора излязоха по улиците в Германия. Провал на митингите имаше и в Чехия. Протестите в Прага и Бърно събраха общо 300 души. Окончателно решение за прокарването на АСТА в Евросъюза зависи от становището на Европейския съд.
Българските организатори на демонстрацията я обявиха като протест на солидарност във втория международен анти-ACTA ден. Те настояват за крайни решения, а не за временни обещания.
Очакваме вашите снимки и видео материали от днешната проява в страната в рубриката ни „Аз, репортерът”.