Eдна трета от домакинствата в България, или над 5 100 000 души, живеят с доходи, които са под линията на бедност от 321 лева. Това показва последното проучване на КНСБ за издръжката на живот.
Според КНСБ за издръжката на едно четиричленно семейство у нас са необходими 2361 лева, или по 590 лева на лице в домакинството. В София сумата е с около 1/3 по-висока от средното за страната - близо 3100 лева.
През 2018 г. животът е поскъпнал с около 3%, а най-голямо е увеличението на нехранителните стоки.
Според КНСБ инфлацията се задържа около „здравословните нива”, но въпреки ръста на средните заплати в страната, повечето хора у нас не получават достатъчно средства, за да покриват спокойно нуждите си.
Благоевград е един от градовете, където според КНСБ доходите на домакинствата са наполовина от необходимите за издръжка. Там живее и Сашка Младенов, която определя себе си като средностатистически българин – работи много, а взима малко. На месец тя и дъщеря ѝ разполагат с по 250 лева на човек.
„Това, което си позволявам, е да не лишавам детето си от нищо, което пак е много трудно и, естествено, предполагам като във всяко едно семейство, се налага да вземаш заеми, връщаш от заплата и така в един кръговрат се въртим непрекъснато”, признава Сашка.
За да си позволи почивка през лятото, тя отново прибягва до заем, който обикновено връща до декември. А в края на август и се налага да мисли за подготовка за училище.
С подобен доход според КНСБ у нас са повече от 2,2 милиона души.
„20% от разходите на хора с доходи до 284 лева на човек отиват за ток, вода, парно и всичко останало”, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.
„36,5% от българските граждани през 2017 г. нямат възможност да поддържат домовете си достатъчно топли”, заяви Виолета Иванова от КНСБ.
Затова от синдиката настояват повече домакинства да получават помощ за отопление, която за предстоящата зима е 374 лева.
Според КНСБ е реалистично при целенасочена усилия от страна на бизнеса и държавата средната заплата у нас да достигне 1900 лева през 2022 г.