Всеки втори, лекуван от очното заболяване глаукома, се оказва, че е с грешно поставена диагноза. Това каза пред журналисти доц. Ботьо Ангелов от Клиниката по офталмология в Александровска болница, предаде БТА.

По думите му това се дължи на неточно диагностициране и колебания на лекарите.

Болните от глаукома в България са близо 70 000, а половината от тях не спазват точно предписаната им терапия на лечение, допълни доц. Ангелов. Той посочи, че 2 на сто от хората над 40 години развиват болестта, като с напредването на възрастта честотата на заболяването се увеличава.

Между 9 и 12 на сто от случаите на слепота се дължат на глаукомата, а данните за болните в световен мащаб варират между 65 и 90 милиона души.

Повишеното вътреочно налягане е един от рисковите фактори за появата на заболяването, но не във всички случаи то се свързва с глаукома, обясни доц. Ангелов. Друга предпоставка за развиване на заболяването е фамилната обремененост. Наличието на кръвен роднина, болен от глаукома, увеличава риска от появата й
с до 8 пъти.

Лечението на болестта се финансира от Националната здравноосигурителна каса близо 50 на сто, а би трябвало да бъде на 100%, смята доц. Ангелов. По думите му двата прегледа годишно, които НЗОК обезпечава, не са достатъчни. Той посочи, че високотехнологичните изследвания за глаукома не се финансират от здравната каса.