Всеки шести българин работи на 1 май. Това показва проучване на Асоциацията на индустриалния капитал в България, направено по поръчка на bTV.
В близо една пета от фирмите на 1 май на работа са всички служители, в 17 на сто работят половината. В най-голяма част от компаниите обаче на работа ще са само по няколко души.
Най-често фирмите не затварят и на празника, защото имат твърде много поръчки. Други имат производства, които не позволяват спиране. Около една пета пък гонят срокове за изпълнение на поръчките.
Книги, клиенти, запитвания - така преминава 1 май за Андриана Костадинова, която работи на пълен работен ден въпреки празника. Вече знае за какво ще похарчи допълнително изработените пари.
Спор сред служителите на компанията кой да работи за повече пари на празника няма.
„Предпочитаме колегите взаимно да се договорят и да се разберат кой кога иска да бъде на работа”, разяснява Андриана.
Печатницата на компанията няма да работи, защото нямат извънредни поръчки, но книжарниците няма как да затворят, защото празничните дни са едни от най-натоварените. Въпреки това бизнесът казва, че търпи загуби от многото почивни дни през годината.
„Когато останалите ти конкуренти в Европа работят, а ти си в някакъв хаос, губиш много повече, не само от някакви обезщетения или отложена работа за един ден”, смята Веселин Тодоров, управител на компания.
Проучването на Асоциацията на индустриалния капитал показва още, че 62 на сто от фирмите се затрудняват с допълнителните разходи за труд по празниците.
Част от бизнеса дори работел на загуба.
Бизнесът предлага да се помисли за нови промени в Кодекса на труда, които да не позволяват работните дни да падат под определен праг за всяка календарна година.