Всеки пети българин живее под стрес. В последните години психичните разстройства у нас рязко се увеличават и това води до намаляване работоспособността на населението и милиарди загуби за икономиката.
Понякога стресът се отключва от независещи от нас фактори. Атентатът от 11-ти септември в Съединените щати предизвика вълна от хора, страдащи от емоционални и психически разстройства. Статистиката показва, че в Европа българите се определят като най-стресирани. Това се е засилило в последните месеци, в които у нас също беше извършен атентат, беше регистрирано силно земетресение и станаха многожество природни катаклизми.
Според последното изследване на Европейската агенция за безопасност и здраве над 70% от българите смятат, че стресът в живота им ще се увеличи двойно през следващите 5 години.
"Малките стресови ситуации всъщност ни учат да се борим и те са донякъде благоприятни, т.е. те учат нашия имунитет, нашите възприятия как да се справяме с трудни ситуации. Но дистресът е този стрес, с който организма не успява да се справи", обясни кардиологът доц. Иво Петров.
В последните години се наблюдава тенденцията все повече хора да се отказват от престижни и добре платени длъжности, в които има много стрес, и да ги заменят за по-спокойни.