И кредитите, и депозитите на домакинствата у нас растат, показват последните данни на БНБ. В края на април домакинствата са натрупали в банките над 82 милиарда лв.
За година депозитите са се увеличили с 11,1%.
Ръстът при кредитите е още по-значителен - с 18,6 на сто за година. Така заемите на домакинствата възлизат на над 40 милиарда лева, но като сума остават по-малко от парите, които държим на депозити.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Можем ли да защитим парите си от инфлацията с депозит – ето отговорът.
Анализатори на пазара отчитат, че сравнително малка част от банките предлагат по-високи лихви над процент по дългосрочните депозити.
„По-малките банки са по-активни в привличането на депозити, съответно и в предложенията за по-високи лихви“, каза Иван Стойков, финансов анализатор.
Ако оставим 10 000 лева за година на депозит и се възползваме от най-добрите предложения на пазара, в зависимост от лихвите на различните банки, можем да спечелим за година между 125 и 190 лева, пресмятат анализаторите.
„Инфлацията, въпреки че тя е доста вече свита, има тенденция на овладяване, но депозитите към момента в масовата си част не я покриват“, допълни Стойков.
Според анализаторите хората оставят пари на депозит, защото те са защитени от Фонда за гарантиране на влоговете до 196 000 лева, а и нямат финансова грамотност да инвестират в друго.
Ръстът при кредите пък е по-значителен при жилищните заеми, които са над 21 милиарда лева, докато към потребителските интересът е по-слаб.
„Бумът в кредитирането се дължи най-основно на ниските лихви. Докато имаме ниски лихви, ще продължаваме да имаме този растеж на кредита“, каза икономистът Стоян Панчев.
Засега експертите не очакват драстични промени по лихвите на депозитите и заемите.